Χωρίς απώλεια στην Χαλκίδα ο ΠΑΟΚ

Μία ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΠΑΟΚ
Στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 14η αγωνιστική στην Volley League ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα του Ηρακλή Χαλκίδας χωρίς βαθμολογική απώλεια.

VOLLEY LEAGUE

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΠΑΟΚ 1-3

Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ πέρασε από την Χαλκίδα νικώντας τον τοπικό Ηρακλή με 3-1 (17-25, 25-20, 17-25, 22-25) και πλησίασε στους δύο βαθμούς τον δεύτερο Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήρε εύκολα το πρώτο και το τρίτο σετ και προηγήθηκε με 2-1 αφού οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσει κατακτώντας το δεύτερο. Στο τέταρτο που ήταν και το σετ που έκρινε τον αγώνα ήταν ο Ηρακλής που είχε τον έλεγχο καθώς προηγήθηκε με 8-6 και 16-9. Στην συνέχεια όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε κατάφερε να μαζέψει την διαφορά στο 21-20 και στους τελευταίους κρίσιμους πόντους να δείξει μεγαλύτερη ψυχραιμία και να φτάσει στην κατάκτηση της νίκης. Έτσι θα πάει με καλή ψυχολογία στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ κόντρα στον Ηρακλή. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Αμαράλ Ντάντε με 17 πόντους ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιάννης Τακουρίδης με 13. Για τον Ηρακλή Χαλκίδας ξεχώρισε ο Μάκης Κανέλλος με 21 πόντους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ 3-0

Στις πειστικές εμφανίσεις επέστρεψε ο Παναθηναϊκός που νίκησε χωρίς πολλά προβλήματα τον Άρη με 3-0 (25-11, 25-20, 25-22) και είναι και πάλι μόνος στην δεύτερη θέση. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο πρώτο σετ κυριάρχησε απόλυτα μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες. Στο δεύτερο σετ ο Άρης ήταν πιο ανταγωνιστικός όμως και πάλι οι «πράσινες» είχαν τον πρώτο λόγο. Με όπλο του το σερβίς ο Παναθηναϊκός είχε σταθερά το προβάδισμα με τον Άρη απλά να είναι κοντά στο σκορ αλλά να μην μπορεί να κάνει την υπέρβαση. Ίδια εικόνα είχε και το τρίτο σετ με την γηπεδούχο ομάδα να έχει το προβάδισμα και τον Άρη να προσπαθεί αλλά να μην τα καταφέρνει στο τέλος.

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ 3-2

Πολύ σπουδαία νίκη πήρε η Ελπίδα Αμπελοκήπων στην προσπάθεια της να παραμείνει στην κατηγορία καθώς επικράτησε του ΑΟ Θήρας με 3-2 (25-20, 25-27, 25-22, 26-28, 15-8) και πλησίασε στους δύο βαθμούς τον Αίαντα Ευόσμου. Η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ εύκολα ενώ στο δεύτερο έγινε μάχη με τον ΑΟ Θήρας να το παίρνει στην παράταση παρότι η Ελπίδα έφτασε πρώτη σε σετ μπολ. Στο τρίτο το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 19-19 αλλά στο τέλος η Ελπίδα πήρε τους πόντους που ήθελε. Στο τέταρτο ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε 21-15 αλλά ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων έφερε το ματς στο 23-21 για την Ελπίδα η οποία όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και η ομάδα της Σαντορίνης ισοφάρισε. Στο τάι μπρέικ η Ελπίδα κυριάρχησε από την αρχή και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του και φυσικά στην νίκη.