Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγύρισαν την πρόκριση
Μπορεί να τα βρήκε σκούρα ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Νόβι Παζάρ αλλά στο τέλος πήρε την πρόκριση για την φάση των «16» του CEV Cup.

CEV CUP ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΟΚ - ΝΟΒΙ ΠΑΖΑΡ 3-2

Μετά την νίκη του με 3-1 στην Σερβία ο ΠΑΟΚ φάνταζε σαν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση καθώς είχε την ρεβάνς στο Παλατάκι. Ωστόσο οι Σέρβοι παρουσίασαν πολύ καλύτερο πρόσωπο και διεκδίκησαν στα ίσια την πρόκριση πριν ηττηθούν τελικά με 3-2 (18-25, 25-17, 20-25, 28-26, 18-16). Τα τρία πρώτα σετ ήταν εύκολη υπόθεση για τις ομάδες που τα κατέκτησαν με την Νόβι Παζάρ να παίρνει το πρώτο και το τρίτο και τον ΠΑΟΚ το δεύτερο. Αντίθετα μεγάλη μάχη έγινε στο τέταρτο όπου κρίθηκε και η πρόκριση. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά ο «δικέφαλος του βορρά» κατάφερε να προηγηθεί με 23-20.

Ακολούθησε όμως ένα σερί 4-0 των Σέρβων που τους έφερε σε σετ μπολ 24-23 κυρίως από λάθη του ΠΑΟΚ. Η πρώτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων πήγε χαμένη όπως και η δεύτερη στο 24-25. Αντίθετα η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη εκμεταλλεύτηκε την δεύτερη δικιά της και με μπλοκ έκανε το 28-26 και σφράγισε την πρόκριση. Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πάλεψαν μόνο για το γόητρο με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τελικά την νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές Ελλάδας ήταν ο Χάρης Σακόγλου με 25 πόντους και ακολούθησε ο Αμαράλ Ντάντε με 16. Για την Νόβι Παζάρ ο Ίρφαν Χάμζαγκιτς είχε 19 πόντους.

Deaflympics 2017: Χρυσό μετάλλιο μέσα στην Σαμψούντα η εθνική γυναικών! 4η θέση για τους άνδρες (vids)

Deafympics 2017: Στον τελικό η εθνική μπάσκετ γυναικών! Για το χάλκινο οι άνδρες που αδικήθηκαν...

Οργή για τον αγώνα του Φελπς με τον καρχαρία – Νίκησε ο «καρχαρίας» αλλά καταγγέλλουν απάτη (video)