Πονηρό 0-0 στα Χανιά η ΑΕΚ

Ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει ΟΑΚΑ άφησαν ΑΕΚ και Πλατανιάς
Μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης έχασε ο Πλατανιάς απέναντι στην ΑΕΚ, με την οποία αναδείχτηκε ισόπαλος 0-0 στα Χανιά στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Κι αυτό, διότι, βρήκε απέναντί του μία μέτρια και καθόλου απειλητική ΑΕΚ, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε και πλέον η Ενωση θέλει νίκη στο ΟΑΚΑ για να πάρει εκείνη την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον ιδιαίτερα φορμαρισμένο Πλατανιά (μετράει 11 ματς χωρίς ήττα), όμως έχασε τη μεγάλη διπλή ευκαιρία που της δόθηκε μόλις στο έκτο λεπτό με τους Σιμόες αρχικά και τον Γκάλο στη συνέχεια. Η απάντηση του Πλατανιά ήρθε τρία λεπτά αργότερα, με τη μπάλα να φτάνει στον Μανούσο μέσα στην περιοχή του Ανέστη μετά από κεφαλιά-πάσα του Σίγκνεβιτς, αλλά το σουτ του 29χρονου επιθετικού να σταματάει στα πόδια του Γιόχανσον και να καταλήγει κόρνερ. To υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο κύλησε ως «μάχη» κέντρου, με πάρα πολλά φάουλ (πάνω από 25) και οφσάιντ, αλλά χωρίς ευκαιρίες για γκολ.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Κοκκαλάς σταμάτησε με τα πόδια σουτ του Μάνταλου μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να φτάνει στον ευρισκόμενο σε εξαιρετική θέση Αραούχο, αλλά τον Αργεντινό επιθετικό να αιφνιδιάζεται και να μην καταφέρνει να τη στείλει στα δίχτυα. Στο 55' ήρθε η σειρά του Ανέστη να δείξει τα ρεφλέξ του, πραγματοποιώντας πολύ δύσκολη επέμβαση σε σουτ του Γιορέντε, μετά από γύρισμα του Μανούσου, από το σημείο του πέναλτι.

Στο 71ο λεπτό, η οξυδέρκεια και η μαχητικότητα του Αραούχο, ο οποίος έμεινε όρθιος παρά το μαρκάρισμα του Πριντέτα και κατάφερε να σουτάρει από ευνοϊκή θέση μετά από βαθιά μπαλιά του Βράνιες, έφερε μια καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Κοκκαλά να αποκρούει και πάλι με τα πόδια. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ανέστης επενέβη αποτελεσματικά σε κοντινό βολέ του νεοεισελθόντα Γιακουμάκη, ο οποίος αξιοποίησε έξυπνη κεφαλιά-πάσα του Σίγκνεβιτς.

Ένα βολέ του Αποστολόπουλου από τη γωνία της μεγάλης περιοχής (87') και μια κεφαλιά του Αραούχο (89') πέρασαν ψηλά άουτ, ενώ ο Ανδαλουσιανός τεχνικός μπορεί ασφαλώς να κρατήσει ως θετικό το ότι για έκτο συνεχόμενο αγώνα επί των ημερών του η εστία της ομάδας του έμεινε απαραβίαστη, αν και η πρόκριση δεν έχει σε καμία περίπτωση κριθεί, αφού με ένα γκολ στο ΟΑΚΑ ο Πλατανιάς θα στριμώξει για τα καλά την ΑΕΚ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Πριντέτα, Κάργας, Μπανανά, Αποστολόπουλος, Βάντερσον, Μαραγκός, Γιορέντε (80’ Μενδρινός), Μουνάφο, Μανούσος (67’ Γιακουμάκης), Σίγκνεβιτς

AEΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Μάνταλος (85' Γαλανόπουλος), Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας (64’ Πέκχαρτ), Αραούχο