Φώναξε «παρών» ο Πλατανιάς στην Λιβαδειά

Νίκησε με 2-1 τον Λεβαδειακό και χτυπάει ξανά την πόρτα της Ευρώπης
Στο κόλπο για την διεκδίκηση μιας θέσης στα πλέι οφ μπήκε εκ νέου ο Πλατανιάς που πέρασε αλώβητος από την Λιβαδειά επικρατώντας 2-1 του Λεβαδειακού, ο οποίος μπαίνει πλέον σε μεγάλες περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή του στην Superleague. Στην 6η θέση πίσω από την ΑΕΚ οι Χανιώτες, ένα ποντο μπροστά από Βέροια και Ηρακλή ο Λεβαδειακός.

Ο Πλατανιάς έπιασε στον ύπνο τον Λεβαδειακό ανοίγοντας το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό με τον λάθος υπολογισμό του Ναμάσκο μετά από την εκτέλση φάουλ του Μενδρινού. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Λεβαδειακό στο 23' ο Πλατανιάς έκανε και το 0-2 με γυριστή κεφαλιά του Σίγκνεβιτς μετά από εκτέλση κόρνερ από τον Βάντερσον. Πέντε λεπτά μετά ο Καραχάλιος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ, όπως ούτε ο Μάντζιος στο 43 και ο Νιασέ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Το γκολ δεν ήρθε για τους Βοιωτούς στο διάστημα της πίεσης του, αλλά στο 49' αποβλήθηκε ο Στάθης με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Γιουσούφ και το έργο τους διευκολήνθηκε από αυτή την εξέλιξη, αφού ναι μεν κυνηγούσε το σκορ, αλλά είχε την αριθμητική υπεροχή. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε άμεσα μειώνοντας με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τόνι Σίλβα στο 65, παράβαση που καταλογίστηκε σωστά από τον ρέφερι Παπαδόπουλο για ανατροπή του Γιακουμάκη από τον Στανισάβλιεβιτς.

Παρά το 1-2 ο Πλατανιάς διατήρησε τις γραμμές του και δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα στον Λεβαδειακό, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει τους διαδρόμους για ένα δεύτερο γκολ που θα έσωνε τουλάχιστον τον βαθμό, κι έτσι οι παίκτες του Χριστόπουλου αποχώρησαν με σκυμμένα κεφάλια.  Στο 83', μάλιστα, αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία με την αποβολή του Καραχάλιου. Πλέον, ο Λεβαδειακός στρέφει όλη την προσοχή του στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Κέρκυρα την ερχόμενη Κυριακή, ενώ ο Πλατανιάς υποδέχεται την Πέμπτη την ΑΕΚ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου!

Λεβαδειακός (Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Βούρος, Ουόν, Νιασέ, Μεντί (72’ Σουμπίνιο), Κουλιμπαλί, Καραχάλιος, Λάτσι (49’ Γιουσούφ), Σίλβα, Γιακουμάκης, Μάντζιος (56’ Καραμπουέ).

Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Πριντέτα, Μπανανά, Βάντερσον, Κάργας, Μενδρινός, Στανισάβλιεβιτς (88’ Μαραγκός), Μανούσος (53’ Αποστολόπουλος), Σίγκνεβιτς, Γιακουμάκης (72’ Γιορέντε).