«Άλωσε» την Άγκυρα ο Ολυμπιακός! (vid)

Με δυο γκολ στην Τουρκία ατέφερε να κάνει τον κόσμο του Ολυμπιακού να ξεχάσει τον Ιντέγε
Ύψωσε ανάστημα ο Ολυμπιακός στην Τουρκία, όπου επιβλήθηκε με 3-0 της Οσμανλίσπορ στην Άγκυρα και σε συνδυασμό με το 0-0 του Καραϊσκάκη προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16» του Europa League! Συγκλονιστική εμφάνιση από τους ερυθρολεύκους που με τα δύο γκολ του Ανσαριφάρντ και ενός ακόμη από τον Ελιουνούσι «έσβησαν» μονομιάς τις κακές αναμνήσεις των τελευταίων αγώνων, αλλά και την ήττα στο ντέρμπι από την ΑΕΚ, κι έγιναν έτσι η μοναδική ελληνική ομάδα που συνεχίζει την εφετινή της πορεία στην Ευρώπη...

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός έδειξε να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων με την  Οσμάν να δίνει χώρο στους ερυθρόλευκους όπως το πρώτο παιχνίδι. Οι Πειραιώτες  βρήκαν την πρώτη τους ευκαιρία μόλις στο 3' όταν μετά από την μπαλιά του εξαιρετικού σήμερα Κώστα Φορτούνη ο Ντα Κόστα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που έκανε πάνω στην κίνηση θύμισε σε όλους ότι είναι αμυντικός στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Μετά το 10λεπτο οι Τούρκοι φάνηκε να ισορροπούν το παιχνίδι έχοντας μάλιστα δύο καλές στιγμές, στο 12' και στο 40' με τον Γουεμπό, αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε με σχετική άνεση το μηδέν έχοντας μάλιστα άλλες δύο καλές ευκαιρίες, μία στο 42' με την ενέργεια του Φιγκέιρας κι ακόμα μία με τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ με ωραίπο σουτ εκτός περιοχής, αν και είχε και την επιλογή του Ελιουνούσι.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού διέκριναν στο πρώτο ημίχρονο ότι ήταν στο χέρι τους η Οσμανλίσπορ, τα είπαν και τα συμφώνησαν με τον Μπέντο στην ανάπαυλα και στο β΄μέρος μπήκαν στην κυριολεξία με... το μαχαίρι στα δόντια. Με την έναρξη, ο Ελιουνούσι έκλεψε τη μπάλα, έπαιξε το ένα-δύο με τον Ανσαριφάρντ, έκανε το σουτ και κέρδισε το κόρνερ. Ο Σεμπά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μποτία πήρε την κεφαλιά και ο Ανσαριφάρντ που βρέθηκε στην πορεία τη μπάλας με πλασέ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 0-1!

Στο 52' ο Ελιουνούσι έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Καρτσεμάρσκας έδιωξε έστω δύσκολα, ενώ στο 54' ήταν η σειρά του Λεάλι να παρέμβει όταν και απέκρουσε το σουτ του Ρεγκατέν. Ο Εντιαγέ στο 63' έχασε μία ακόμη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους και στο 66' ο Σεμπά μετά από μπαλιά του Φορτούνη σούταρε άουτ από διαγώνια θέση. Στο 70', όμως, ο Φορτούνης έβγαλε την κάθετη πάσα για τον επίσης εκπληκτικό Ανδρούτσο (πήρε τη θέση του τραυματία Μάρτινς) που ντρίπλαρε τον Προχάτσκα, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ελιουνούσι, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 2-0 για τον Ολυμπιακό  σφραγίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση.

Μετά το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού, οι Τούρκοι πέταξαν στην κυριολεξία λευκή πετσέτα. Στο 79' ο Ανσαριφάρντ βγήκε τετ α τετ μετά από νέα μπαλιά του Φορτούνη, αλλά σημάδεψε πάνω στον Καρτσεμάρσκας σπαταλώντας την ευκαιρία για το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αλλά το πέτυχε τελικά στο 87' με κεφαλιά στην επαναφορά της μπάλας από την απόκρουση του τερματοφύλακα της Οσμανλί από το σουτ του Σεμπά.

Κακή παρένθεση του αγώνα ο Ούγγρος διαιτητής Ίστβαν Βαντ, ο οποίος προσπάθησε να βοηθήσει τους γηπεδούχους, ενώ στις καθυστερήσεις χαρίστηκε και στον Μπιφουμά, που έκανε αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Ανσαριφάρντ από τα νεύρα του για την εξέλιξη των πραγμάτων και θα έπρεπε να αποβληθεί  με απευθείας κόκινη, αλλά είδε μόνο την κίτρινη κάρτα προς έκπληξη όλου του γηπέδου και των τηλεθεατών.

Οσμανλίσπορ (Μουσταφά Ακτσάι): Καρτσεμάρσκας, Βρσάγιεβιτς, Τσουρούκσου, Προχάτσκα, Πίντο (67’ Μπαγίρ), Εντιαγέ, Τσαγκιράν (76’ Γκιουβέν), Μπιφουμά, Μάιερ, Ρεγκατέν (76’ Ντελάρζ), Γουεμπό.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρέτσος, Μάρτινς (66’ Ανδρούτσος), Ελιουνούσι (81’ Μανθάτης), Φορτούνης (85’ Ρομαό), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.