Άνετα η ΑΕΚ 3-0 την Λάρισα

Τρία γκολ στο... ρελαντί για την Ένωση
Χωρίς να ανεβάσει υψηλούς ρυθμούς, η ΑΕΚ νίκησε εύκολα την Λάρισα 3-0 με τους Πέκχαρτ, Τσιγκρίνσκι, Αλμέιδα να «εκτελούν» τους Θεσσαλούς. Έπιασαν ξανά την Ξάνθη στην 5η θέση της βαθμολογίας οι κιτρινόμαυροι...

Ο Μανόλο Χινέμεθ ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές του εν όψει του αγώνα με τη Λάρισα να δώσουν ακόμη μεγαλύτερη αξία στη νίκη που πήραν απέναντι στον Ολυμπιακό, χτίζοντας ένα νικηφόρο σερί που θα επιτρέψει στους Κιτρινόμαυρους να κάνουν μια... βαθμολογική αντεπίθεση στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος. Κι εκείνοι... δε του χάλασαν χατήρι, κάνοντας το καθήκον τους, φτάνοντας στην επικράτηση με 3-0 και διατηρώντας την ΑΕΚ εντός πεντάδας.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, βρήκε το γκολ σχετικά γρήγορα (24') με κεφαλιά του Τόμας Πέκχαρτ, συνέχισε να πιέζει, είχε δοκάρι με την έναρξη του δεύτερου μέρους (με τον Χριστοδουλόπουλο), όμως το ματς της έβαλε δύσκολα αμέσως μετά, όταν στο 50' ο τραυματισμός του Μπακάκη την ανάγκασε να συνεχίσει με υπηρεσιακό δεξιό μπακ τον Κολοβέτσιο.

Ωστόσο, κατάφερε τελικά να πετύχει και δεύτερο γκολ (στο 81') με τον Τσιγκρίνσκι να σκοράρει στην επιστροφή του στην ενεργό δράση και στις καθυστερήσεις έκανε το ίδιο ο Αλμέιδα, διαμορφώνοντας (πάλι με κεφαλιά) το τελικό σκορ.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης (50' Τσιγκρίνσκι), Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Γαλανόπουλος, Γιόχανσον, Βάργκας (62' Αϊντάρεβιτς), Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Πέκχαρτ (70' Αλμέιδα).

Λάρισα (Τσιώλης): Ξενοδόχοφ (56' Θεοδωρόπουλος), Ρέντζας, Φατιόν, Φάρκας, Αβραάμ, Μασαλέσα, Γκουλουζάντε (46' Κοντόρ), Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης, Βαρέλα, Ικαούνιεκς (73' Ρέγιες).