Αφεντικό σε Κυανή Ακτή και Γαλλία

Οι παίκτες της Μονακό πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη
Στο ντέρμπι της Κυανής Ακτής που φέτος ήταν και ντέρμπι κορυφής η Μονακό νικησε την Νις και είναι μόνη στην πρώτη θέση.

Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο δεύτερο ημίχρονο όταν και πετυχαν όλα τους τα γκολ φτάνοντας σε μία άνετη νίκη με 3-0 με τον Ρανταμέλ Φαλκάο να πετυχαίνει δύο γκολ. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ με αυτή την νίκη της ξέφυγε με τρεις βαθμούς και μοιάζει ικανή να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου σπάζοντας την κυριαρχία της Παρί Σεν Ζερμέν. Οι Παριζιάνοι πάντως δεν θέλουν να παραδώσουν τόσο εύκολα τα σκήπτρα και παρότι δυσκολεύτηκαν στον αγώνα τους με την Ντιζόν τελικά πήραν την νίκη με 3-1 και έπιασαν την Νις στην δεύτερη θέση. Στα άλλα ματς της ημέρας η Λοριάν επικράτησε εκτός έδρας της Λιλ με 1-0 και αν και παραμένει ουραγός δείχνει ότι μπορεί να σώσει την παρτίδα. Με το ίδιο σκορ πέρασε και η Καέν από την έδρα της Γκινγκάμπ και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς. Με πρωταγωνιστή τον Στιβ Μουνιέ που πέτυχε δύο γκολ η Μονπελιέ νίκησε με 2-1 την Μπαστιά. Τέλος ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας ανάμεσα στην Μπορντό και την Ρεν.

Μονακό - Νις 3-0