Αφεντικό στην πόλη η Σεβίλλη

Φάση από τον αγώνα της Μπέτις με την Σεβίλλη
Στα κόκκινα βάφτηκε το κλασσικό ντέρμπι της Σεβίλλης με την ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι να παίρνει την νίκη στην έδρα της Μπέτις με 2-1.

Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντουρμίσι. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη όμως η Σεβίλλη μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στην ανατροπή και τα κατάφερε με τα γκολ που πέτυχαν ο Μερκάδο και ο Ιμπόρα. Με την νίκη τους αυτή οι φιλοξενούμενοι ισοβαθμούν με την Ρεάλ στην κορυφή η οποία όμως έχει δύο ματς λιγότερα από τους Σεβιγιάνους. Στα άλλα ματς της ημέρας η Βαλένθια λίγες μέρες μετά τον θρίαμβο κόντρα στην Ρεάλ προσγειώθηκε απότομα αφού η Αλαβές την υποχρέωσε σε ήττα με 2-1. Εντυπωσιακή η Λεγκανιές διέλυσε με 4-0 την Λα Κορούνια και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Τέλος η Εϊμπάρ επικράτησε με 3-0 της Μάλαγα.

Αλαβές - Βαλένθια 2-1