Άφησε ένα βαθμό στην Αλεξανδρούπολη

Φάση από τον αγώνα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με τον Παναθηναϊκό
Στην σκιά του μεγάλου ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό που θα γίνει την Δευτέρα (6/2) συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Volley League.

VOLLEY LEAGUE

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-3

Την καθαρή νίκη ήθελε στην Αλεξανδρούπολη ο Παναθηναϊκός ώστε να εκμεταλλευτεί τυχόν στραβοπάτημα του Ολυμπιακού αλλά άφησε ένα βαθμό στον Έβρο αφού νίκησε με 3-2 (24-26, 25-22, 25-16, 19-25, 4-15). Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρωτο σετ με τον Παναθηναϊκό να το παίρνει στην παράταση. Στην συνέχεια όμως ο Εθνικός πιέζοντας από την τελική γραμμή κατάφερε να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 2-1. Μπροστά στο φάσμα της ήττας η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέβασε την απόδοση της βρήκε λύσεις στην επίθεση κι έκανε την ανατροπή παίρνοντας τουλάχιστον τους δύο βαθμούς. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες με 22 πόντους και ακολούθησε ο Λάζαρ Τσίροβιτς με 17. Για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο Νίκος Παλέντζας πέτυχε 22 πόντους.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ 0-3

Πολύ μεγάλο βήμα για την είσοδο της στην πρώτη τετράδα έκανε η Κηφισιά που πέρασε σαν σίφουνας από το Βραχάτι νικώντας τον Παμβοχαϊκό με 3-0 (23-25, 24-26, 12-25). Το παιχνίδι στα δύο πρώτα σετ ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Κηφισιά λοιπόν ελέγχοντας την πίσω ζώνη κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση και των δύο αυτών σετ κερδίζοντας τους κρίσιμους πόντους. Στο τρίτο η ψυχολογία της ομάδας του Κώστα Δεληκώστα είχε πέσει κατακόρυφα και οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στην κατάκτηση του και κατ' επέκταση στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Κηφισιά ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με 17 πόντους και ακολούθησε ο Ζλάταν Πούλκο με 14. Για τον Παμβοχαϊκό ο Ενρίκε Μπατατζίμ είχε 12 πόντους.

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-2

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Κύζικος Νέας Περάμου που επικράτησε του Φοίνικα Σύρου με 3-2 (30-28, 22-25, 18-25, 27-25, 15-13) και τον έβγαλε από την τετράδα. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου έπαιξε ψυχωμένα σε κάθε πόντο και με μεγάλο όπλο της το μπλοκ όπου είχε 15 πόντους κατάφερε να επιβληθεί παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1. Χαρακτηριστικό που δείχνει το πάθος των γηπεδούχων για να φτάσουν στην νίκη είναι το γεγονός ότι τα δύο σετ τα πήραν στην παράταση ενώ στο τάι μπρέικ νίκησαν με την μικρότερη δυνατή διαφορά, γεγονός που δείχνει ότι δεν παράτησαν την προσπάθεια. Αυτή η νίκη μπορεί να αποδειχτεί καθοριστική στην μάχη της παραμονής. Κορυφαίος για την Κύζικο ήταν ο Τιάγκο Μασιέλ με 35 πόντους και ακολούθησε ο Κρίσιεκ Γκούλακ με 13. Για τον Φοίνικα ο Μίλια Μρντακ είχε 30 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ 3-0

Εύκολα ο Ηρακλής Χαλκίδας πήρε την νίκη κόντρα στην ουραγό Ορεστιάδα με 3-0 (25-22, 25-19, 25-16) και πήρε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στην μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού, μια μάχη που όπως φαίνεται οι ακρίτες την χάνουν. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έφτασε εύκολα και δίκαια στην νίκη. Από την άλλη η Ορεστιάδα προσπάθησε να φανεί αντραγωνιστική στο ξεκίνημα του πρώτου αλλά και του τρίτου σετ χωρίς όμως να φανεί πραγματικά ανταγωνιστική. Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή Χαλκίδας ήταν ο Χένρι Ομάρ Τάπια με 18 πόντους και ακολούθησε ο Μάκης Κανέλλος με 11. Για την Ορεστιάδα ο Γουίλιαμ Λουκούμι είχε 13 πόντους.

12.Ορεστιάδα 1

Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Ηρακλής και Παναχαϊκή έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Τα κορίτσια του Πανναξιακού πανηγυρίζουν την νίκη στο ντέρμπι
Ο Πανναξιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι των Κυκλάδων ενώ με εύκολες νίκες συνέχισαν τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο Παναθηναϊκός.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ 3-1

Σταθερά στην τρίτη θέση και στο κυνήγι του Παναθηναϊκού παραμένει ο Πανναξιακός ο οποίος στο ντέρμπι των Κυκλάδων νίκησε τον ΑΟ Θήρας με 3-1 (25-22, 20-25, 25-17, 25-19). Το πρώτο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο με τον Πανναξιακό να το κατακτά με ένα σερί 3-0 στο τέλος. Στο δεύτερο ποι φιλοξενούμενες πήραν από την αρχή τα ηνία και έφτασαν σχετικά εύκολα στην ισοφάριση. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία αντίδραση του ΑΟ Θήρας στο ματς αφού στο τρίτο και στο τέταρτο σετ ο Πανναξιακός ήταν σαφώς καλύτερος και νίκησε δίκαια. Κορυφαία για τον Πανναξιακό ήταν η Μόνικα Πότοκαρ με 23 πόντους και ακολούθησε η Λούσια Φρέσκο με 11. Για τον ΑΟ Θήρας η Αλεξάντρα Τέρζιτς είχε 20 πόντους.

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Πολύ εύκολα πέρασε από την έδρα των Μακεδόνων Αξιού ο Ολυμπιακός νικώντας με 3-0 (12-25, 10-25, 19-25). Στα δύο πρώτα σετ η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έκανε περίπατο και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στις γηπεδούχες. Στο τρίτο οι Μακεδόνες φάνηκαν πιο ανταγωνιστικοί αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τις πρωταθλήτριες. Απλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να φτάσουν σε ένα πιο αξιοπρεπή αριθμό κερδισμένων πόντων στο σετ. Ο Ολυμπιακός παραμένει σταθερά στην κορυφή και θα πάει με ανεβασμένη την ψυχολογία στην ρεβάνς με την τουρκική Τσανάκαλε για το Τσάλεντζ Καπ. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Σάσκια Χίππε με 15 πόντους και ακολούθησε η Άνα Λαζάρεβιτς με 12. Για του Μακεδόνες Αξιού η Μαρία Στεφανίδου είχε 10 πόντους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΕΚ 3-0

Κάποτε ήταν ντέρμπι αλλά φέτος η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι πολύ μεγάλη και ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα την ΑΕΚ με 3-0 (25-15, 25-10, 25-21) και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη αν και δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να χάνει 7-4 ανέβασε στροφές και έφτασε πολύ εύκολα στην κατάκτηση τόσο του πρώτου όσο και του δεύτερου σετ. Στο τρίτο ο Παναθηναϊκός έδειξε να φτάνει πολύ εύκολα στην νίκη όταν και προηγήθηκε με 16-5. Στην συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν με 18-14 κάνοντας επί μέρους σκορ 9-2 αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο.

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 3-2

Ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής παραμένει η Ελπίδα Αμπελοκήπων η οποία πήρε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στο Μαρκόπουλο με 3-2 (25-17, 21-25, 25-20, 26-28, 15-10) και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς. Παρά τον τραυματισμό της Καλανταρίδου η Ελπίδα πήρε εύκολα το πρωτο και το τρίτο σετ ενώ το Μαρκόπουλο είχε κατακτήσει το δεύτερο. Κομβικό ήταν το τέταρτο το οποίο και κρίθηκε στην παράταση υπέρ των φιλοξενούμενων. Η Ελπίδα μάλιστα θα μπορούσε να πάρει την καθαρή νίκη καθώς προηγήθηκε με 24-22 αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς και έχασε το σετ από κόκκινη στον πάγκο για καθυστέρηση. Παρά τον τρόπο που χάθηκε το σετ η Ελπίδα ήταν καλύτερη στο τάι μπρέικ και έφτασε δίκαια στην νίκη.

ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ - ΑΡΗΣ 1-3

Πέρασε από την Βούλα ο Άρης νικώντας την Θέτιδα με 3-1 (22-25, 22-25, 25-23, 23-25) και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Οι «κίτρινες» κατάφεραν να πάρουν τα δύο πρώτα σετ και να βάλουν τις βάσεις για την νίκη κυρίως χάρη στις επιθετικές τους λύσεις αλλά και τα λάθη των γηπεδούχων. Η Θέτιδα που μετά και από αυτή την ήττα βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση κατάφερε να αντιδράσει στο τρίτο σετ το οποίο και πήρε με την Εσντέλ να είναι η κορυφαία στο διάστημα αυτό. Στο τέταρτο όμως η ομάδα του Σούλη Τουρσούγκα αν και προηγήθηκε με 20-16 δεν καταφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Ο Άρης με σερί 5-0 προηγήθηκε 21-20 και έφτασε τελικά στην νίκη.