Αγκαλιά με την πρόκριση η Γιουβέντους (vid)

Ο Μάρκο Πιάτσα πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε
Μπορεί να ετοιμάζεται από τώρα για την κλήρωση των προημιτελικών η Γιουβέντους μετά την άνετη νίκη της στο «Ντραγκάο».

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας επιβλήθηκε με 2-0 της Πόρτο χάρη σε δύο γκολ που πέτυχαν δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και έδωσαν λύσεις στην επιθετική δυστοκία των Ιταλών. Το σκορ άνοιξε ο Πιάτσα στο 72' και δύο λεπτά αργότερα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Ντάνι Άλβες έκανε το 2-0.

Πριν φτάσει στο γκολ η Γιουβέντους είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς αλλά δεν μπορούσε να παραβιάσει την εστία του Κασίγιας. Φυσικά σημαντικό ρόλο για να έχει το ματς αυτή την εικόνα έπαιξε και η αποβολή του Τέγιες στο 27'. Παίζοντας με παίκτη λιγότερο οι «δράκοι» δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ιταλών και η ήττα ήρθε φυσιολογικά. Η «Βέκια Σινιόρα» είχε και ένα δοκάρι με τον Ντιμπάλα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Πόρτο: Κασίγιας, Φελίπε, Μαρκάνο, Περέιρα, Τέγιες, Ντανίλο, Ερέρα, Νέβες (61' Κορόνα), Μπραχίμι (73' Τζότα), Σίλβα (30' Λαγιούν), Σοάρες.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Κιελίνι, Λιχτστάινερ (73' Άλβες), Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Κουαδράδο (67' Πιάτσα), Ντιμπάλα (86' Μαρκίσιο), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν.