Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο η Τσέλσι

Ο Εντέν Αζάρ ταλαιπωρεί τον Μουστάφι και τον Κοσιελνί
Κάθε εβδομάδα που περνάει η Τσέλσι φτάνει όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και δεν μοιάζει να υπάρχει τρόπος να το χάσει.

Οι «μπλε» του Λονδίνου έφυγαν νικητές κι από ένα ακόμα ντέρμπι καθώς επικράτησαν με 3-1 της Άρσεναλ σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα του Αντόνιο Κόντε είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς. Το γρήγορο γκολ του Μάρκος Αλόνσο άλλαξε τις ισορροπίες και η Τσέλσι δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην νίκη. Μάλιστα το δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Εντέν Αζάρ ήταν εξαιρετικό αφού πήρε την μπάλα από την μεσαία γραμμή και πέρασε όποιος βρήκε μπροστά του πριν σκοράρει. Η μόνη που συνεχίζει να ακολουθεί την Τσέλσι είναι η Τότεναμ η οποία επικράτησε με 1-0 της Μίντλεσμπρο η οποία όμως θα μπορούσε να κάνει την ζημιά. Οι «πετεινοί» σκόραραν με πέναλτι του Χάρι Κέιν και πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς που τους έφεραν μόνους στην δεύτερη θέση.

Αντίθετα η Λίβερπουλ συνεχίζει να απογοητεύει στο 2017 και γνώρισε οδυνηρή ήττα από την Χαλ Σίτι με 2-0. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ακόμα δεν έχει νίκη στην νέα χρονιά και έχει υποχωρήσει στην βαθμολογία. Στα άλλα ματς της ημέρας η Έβερτον με καρέ του Ρομέλου Λουκάκου νίκησε την Μπόρνεμουθ με το εντυπωσιακό 6-3, ενώ η ουραγός Σάντερλαντ βάζοντας όλα της τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο πέρασε με 4-0 από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας και έδειξε ότι είναι ζωντανή. Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε και η Γουέστ Χαμ η οποία επικράτησε με 3-1 της Σαουθάμπτον παρότι οι «άγιοι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο καθάρισε η Γουότφορντ που νίκησε με 2-1 την Μπέρνλι. Τέλος η Γουέστ Μπρομ επικράτησε με 1-0 της Στόουκ Σίτι.

Τσέλσι - Άρσεναλ 3-1
(13' Αλόνσο, 53' Αζάρ, 85' Φάμπρεγκας - 90'+1 Ζιρού)

Κρίσταλ Πάλας - Σάντερλαντ 0-4
(10' Κονέ, 43' Ντονγκ, 45'+1, 45'+3 Ντεφόε)

Έβερτον - Μπόρνεμουθ 6-3
(1', 29', 83', 84' Λουκάκου, 23' ΜακΚάρθι, 90'+4 Μπάρκλεϊ - 59', 70' Κινγκ, 90' Άρτερ)

Χαλ Σίτι - Λίβερπουλ 2-0