Οι παίκτες της ΑΕΚ τα κατάφεραν κόντρα στο Σεριφάτο
Με νίκες των φαβορί ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική στην Handball Premier με την ΑΕΚ και τον Φίλιππο Βέροιας να τα καταφέρνουν στο τέλος.

HANDBALL PREMIER

ΑΕΚ - ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 27-25

Την νίκη που την φέρνει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας πέτυχε η ΑΕΚ η οποία επικράτησε του Σεριφάτου Αιγίου με 27-25 σε ένα ματς που ήταν αμφίρροπο. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 4-3 στο 10' αλλά στην συνέχεια η ΑΕΚ ισορρόπησε και στο τέλος του πρώτου μέρους ήταν μπροστά με 14-12. Αρκετά ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα του Κώστα Τούτση να ξεφεύγει με τρία γκολ διαφορά (25-22) πέντε λεπτά πριν το τέλος και τελικά να φτάνει στην νίκη και την κατάκτηση των δύο βαθμών. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Χόγκας με 6 γκολ ενώ για το Σεριφάτο Αιγίου ο Στόσιτς και ο Κμπιλασβίλι έβαλαν από 5 γκολ.

ΠΥΛΑΙΑ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 22-26

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα ο Φίλιππος Βέροιας πέρασε νικηφόρα από την Πυλαία νικώντας την τοπική ομάδα. Από τα πρώτα λεπτά οι πρωταθλητές φρόντισαν να δείξουν ποιος είναι η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 11-7 υπέρ του Φίλίππου. Στην επανάληψη η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και μάλιστα αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά που έφτασε στα έξι γκολ (19-13) στα μισά της επανάληψης. Με την νίκη του αυτή ο Φίλιππος εδραιώνεται στην έβδομη θέση και βάζει στόχο την τετράδα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βραζάλιτσα με 7 γκολ όσα πέτυχε και ο Τσαβδάρης για την Πυλαία.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 21-24

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο Φίλιππος Βέροιας ο οποίος πέρασε από το Αγρίνιο με 24-21 και έκανε ένα πολύ σπουδαία βήμα για την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία. Η ομάδα του Γιώργου Τσικίνα ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα του ματς και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 14-12. Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο ένα γκολ την διαφορά (14-15 και 15-16) αλλά τίποτα περισσότερο. Ο Φίλιππος δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει την νίκη. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Βέροιας ήταν η Καλμουκίδου με 7 γκολ ενώ για τον Παναιτωλικό η Χατζηπαρασίδου είχε 8 γκολ.