Ανεβαίνει η Φιορεντίνα

Οι παίκτες της Φιορεντίνα πανηγυρίζουν την νίκη που πήραν
Σε εξ αναβολής αγώνα για το Καμπιονάτο η Φιορεντίνα πέρασε από την έδρα της Πεσκάρα και πλησιάζει στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η ομάδα του Πάουλο Σόουζα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Καπράρι στο 15' αλλά στο τέλος πήρε την νίκη με 2-1. Βασικός υπαίτιος αυτής της ανατροπής για τους «βιόλα» ήταν ο Ισπανός ακραίος Κριστιάν Τέγιο ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του και την βοήθησε να φτάσει σε αυτή την σημαντική νίκη. Μάλιστα το δεύτερο από αυτά που προήλθε από ασίστ του Ουρουγουανού Κριστόφορο μπήκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με την νίκη της αυτή η Φιορεντίνα έπιασε στην βαθμολογία την Μίλαν η οποία όμως έχει ένα ματς λιγότερο. Από την άλλη η Πεσκάρα παραμένει ουραγός αφού έχασε και τον βαθμό στο τέλος.

Πεσκάρα - Φιορεντίνα 1-2