Από τα παιχνίδια που δεν θες να τελειώσουν

Ο Σέρχιο Αγκουέρο σκόραρε δύο φορές για την Μάντσεστερ Σίτι
Το ματς της χρονιάς και ένα από τα καλύτερα της ιστορίας πρόσφεραν απλόχερα η Μάντσεστερ Σίτι και η Μονακό.

Δεν είναι μόνο τα οχτώ γκολ που σημειώθηκαν για την νίκη της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα με 5-3, δεν είναι μόνο οι πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες που θα μπορούσε το σκορ να είναι ακόμα μεγαλύτερο. Κυρίως είναι ο ρυθμός που δεν έπεσε ούτε μετά από 90 λεπτά αγώνα με τις δύο ομάδες να κυνηγάνε με πάθος το κάτι παραπάνω. Στο τέλος η Σίτι έδειξε την ποιότητα της και πήρε την νίκη και μάλιστα με δύο γκολ διαφορά γεγονός που την καθιστά φαβορί για την πρόκριση όμως και η Μονακό έδειξε ότι είναι μία εξαιρετική ομάδα που μπορεί να κοιτάξει στα μάτια οποιοδήποτε αντίπαλο.

Το σκορ άνοιξε στο 26' ο Στέρλινγκ αλλά πριν βγει το ημίχρονο η Μονακό είχε φέρει τούμπα το ματς με τα γκολ του Φαλκάο στο 32' και του Μπαπέ στο 40'. Μάλιστα το προβάδισμα των φιλοξενούμενων θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν στο 50' ο Κολομβιανός νικούσε από την άσπρη βούλα τον Καμπαγιέρο. Αφού λοιπόν δεν έγινε το 1-3 έγινε το 2-2 στο 58' με τον Αγκουέρο. Η Μονακό πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το δεύτερο γκολ του Φαλκάο στο 61' όμως η συνέχεια ανήκε στην Σίτι. Ο Αγκουέρο στο 71', ο Στόουνς στο 77' και ο Σανέ στο 82' πέτυχαν άλλα τρία γκολ για τους γηπεδούχους που πήραν αυτή την σπουδαία νίκη σε ένα ακόμα πιο σπουδαίο παιχνίδι.

Μάντσεστερ Σ.: Καμπαγιέρο, Οταμέντι, Στόουνς, Φερναντίνιο (62' Ζαμπαλέτα), Σανιά, Τουρέ, Ντε Μπρούιν, Ντ. Σίλβα, Σανέ, Στέρλινγκ (89' Νάβας), Αγκουέρο (87' Φερνάντο)

Μονακό: Σούμπασιτς, Γκλικ, Ράγκι, Σιντιμπέ, Μεντί, Φαμπίνιο, Μπακαγιόκο (88' Ντιράρ), Μπ. Σίλβα (84' Μουτίνιο), Λεμάρ, Μπαπέ-Λοτέν (79' Ζερμέν), Φαλκάο