Αποχαιρέτησε την Ευρώπη ο ΠΑΟΚ

Εντυπωσιακή φάση από τον αγώνα της Τουρ με τον ΠΑΟΚ
Την δεύτερη ήττα του γνώρισε ο ΠΑΟΚ από την γαλλική Τουρ και αποχαιρέτησε τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για φέτος.

CEV CUP ΑΝΔΡΩΝ

ΤΟΥΡ - ΠΑΟΚ 3-1

Μετά την ήττα του στην Πυλαία με 3-2 ο ΠΑΟΚ έχασε και στην Γαλλία από την Τουρ με 3-1 (25-19, 20-25, 25-19, 25-19) και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Cev Cup. Στο πρώτο σετ οι Γάλλοι έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του αφού μετά το 1-0 του ΠΑΟΚ δεν έχασαν σε κανένα άλλο σημείο το προβάδισμα. Αντίθετα στο δεύτερο ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν καλύτερος και είχε τον έλεγχο από την αρχή ως το τέλος. Μάλιστα και στο τρίτο σετ οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 6-2. Σταδιακά όμως η Τουρ πήρε τα ηνία γύρισε το σετ και προηγήθηκε με 2-1 ενώ στο τέταρτο οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ από το ξεκίνημα. Ο ΠΑΟΚ μετά το 5-5 δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους Γάλλους που έφτασαν στην νίκη και φυσικά στην πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κορυφαίοι για την Τουρ ήταν ο Ράιλι Μπαρνς και ο Άλβες Καμπράλ που πέτυχαν από 21 πόντους ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Σάσα Στάροβιτς είχε 16 πόντους.