Δείχνει πανέτοιμη η Μπαρτσελόνα

Μέσι, Νεϊμάρ και Σουάρες οδήγησαν την Μπάρτσα στην νίκη
Εντυπωσιακό ήταν το πέρασμα της Μπαρτσελόνα από την έδρα της Αλαβές και έδειξε ότι είναι πανέτοιμη για την αναμέτρηση με την Παρί Σεν Ζερμέν.

Η ομάδα του Λουίς Ενρικε συνέτριψε με 6-0 την ομάδα που θα αντιμετωπίσει στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας και δείχνει ότι ξαναβρίσκει την φόρμα της. Αυτή την φορά η Μπάρτσα δεν άφησε το πρώτο ημίχρονο να πάει χαμένο όπως σε αρκετά παιχνίδια της στην σεζόν αλλά στην ανάπαυλα ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0 και είχε βάλει τις βάσεις για την νίκη. Στα αρνητικά ο τραυματισμός του Αλέις Βιδάλ που μοιάζει να είναι σοβαρός. Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παραμένει φυσικά η Ρεάλ η οποία αν και δυσκολεύτηκε πέρασε με 3-1 από την έδρα της ουραγού Οσασούνα. Μέχρι το 62' το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1 με την «βασίλισσα» να τα έχει βρει σκούρα. Σημαντική νίκη που την κρατάει κοντά στις πρώτες θέσεις πήρε η Μπιλμπάο που επικράτησε με 2-1 της Λα Κορούνια αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο. Τέλος χωρίς νικητή και χωρίς γκολ έληξε ο αγώνας της Μπέτις με την Βαλένθια.

Μπέτις - Βαλένθια 0-0

Αλαβές - Μπαρτσελόνα 0-6
(37', 67' Σουάρες, 40' Νεϊμάρ, 59' Μέσι, 63' αυτ. Αλέξις, 65' Ράκιτιτς)

Μπιλμπάο - Λα Κορούνια 2-1
(71' Μουνιαΐν, 89' Αντούριθ - 42' Τσολάκ)

Οσασούνα - Ρεάλ 1-3