Δεν χάνει την πρόκριση στον Πειραιά

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε ο Ολυμπιακός
Θα μπορούσε την νίκη ο Ολυμπιακός στην Ιταλία όμως και με την ισοπαλία είναι το φαβορί για την πρόκριση στο Final-4.

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΑΝΤΟΒΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-10

Στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός πήρε εκτός έδρας ισοπαλία 10-10 στην Ιταλία κόντρα στην Πάντοβα και έχει τον πρώτο λόγο για να περάσει στην τελική φάση της διοργάνωσης για τρίτη σεζόν στην σειρά. Για τρία οκτάλεπτα οι πρωταθλήτριες Ελλάδας είχαν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με 6-3 στο ημίχρονο και με 9-5 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ακολούθησε όμως ένα πολύ άσχημο τέταρτο οκτάλεπτο όπου οι γηπεδούχες με επί μέρους σκορ 5-1 κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Ο Ολυμπιακός πάντως παραμένει το φαβορί για την πρόκριση. Πρώτη σκόρερ για την Πάντοβα ήταν η Σαβιόλι με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Κουεϊρόλο 2, Ντάριο 2, Μπαρζόν 1, Γκαλάρντι 1. Για τον Ολυμπιακό πρώτη σκόρερ ήταν η Μπιανκόνι με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Ε. Πλευρίτου 2, Β. Πλευρίτου 2, Μανωλιουδάκη 1, Έμολο 1, Σμιτ 1.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Οι παίκτες του Παλαιού Φαλήρου πανηγυρίζουν την νίκη επί του Παναθηναϊκού
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 6-7

Πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε το Παλαιό Φάληρο από τον Παναθηναϊκό και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα Νίκου Μαμούρη κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 4-3 και να βάλει ένα ακόμα γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο τελικό 7-6. Πρώτος σκόρερ για το Παλαιό Φάληρο ήταν ο Κάκαρης με 2 γκολ και ακολούθησαν οι Γαρδίκας 1, Αλαφραγκής 1, Κουρλιάφτης 1, Τσαχιλίδης 1, Τρούλος 1. Για τον Παναθηναϊκό σκόραραν οι Χαραλαμπόπουλος 4, Καρούντζος 1, Δερμιτζάκης 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ 4-8

Στην εξάδα μπήκε ο Υδραϊκός που νίκησε εκτός τον Εθνικό με 8-4 σε ένα από τα αποτελέσματα που έκαναν αίσθηση στην αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο οκτάλεπτο προηγήθηκαν με 4-0. Αυτή την διαφορά των τεσσάρων γκολ ο Εθνικός δεν κατάφερε ποτέ να την καλύψει καθώς τα άλλα τρία οκτάλεπτα ήταν μάλλον ισορροπημένα. Με την ήττα του αυτή ο Εθνικός έπεσε στην έβδομη θέση και νινδυνεύει να μείνει εκτός των πλέι οφ. Πρώτος σκόρερ για τον Υδραϊκό ήταν ο Μπλάνης με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Στελλάτος 2, Χατζηκυριακάκης 1, Λιαπάκης 1, Αλεξαντρέσκου 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Τζώρτζης 1, Κόχειλας 1, Χονδροκούκης 1, Μπεριστιανος 1.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-16

Μία ακόμα εκτός έδρας νίκη αναμενόμενη αυτή ήταν η επικράτηση του πρωτοπόρου Ολυμπιακού με 16-3 επί της Γλυφάδας. Οι πρωταθλητές για μία ακόμα φορά δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 9-1 και με 12-1 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Μόνο στο τέταρτο που οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν στην άμυνα μπόρεσε η Γλυφάδα να βάλει δύο γκολ αλλά η διαφορά των δύο ομάδων ήταν τεράστια. Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Φουντούλης 3, Μουρίκης 3, Εσπανιόλ 3, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 2, Γενηδουνιάς 2, Γιάνοβιτς 2, Πρέκας 1. Για την Γλυφάδα σκόραραν οι Ρομπόπουλος 1, Σκουμπάκης 1, Παπασηφάκης 1.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 13-4

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα η Βουλιαγμένη επικράτησε με 13-4 του Πανιωνίου και παραμένει σταθερά στην δεύτερη θέση πίσω μόνο από τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Κώστα Λούδη ήταν καλύτερη σε όλο τον αγώνα και προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 7-1 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο με επί μέρους σκορ 4-0 ανέβασε την διαφορά στο 11-1 και όλα πια είχαν κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ανταγωνιστικοί στην τέταρτη περίοδο αλλά ήταν πια αργά. Πρώτος σκόρερ για την Βουλιαγμένη ήταν ο Κοπελιάδης με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Σολανάκης 3, Γούβης 2, Χρυσοσπάθης 1, Αφρουδάκης 1, Καπότσης 1. Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Βέκκος 2, Καρακάσης 1, Πανταζόπουλος 1.

ΠΑΟΚ - ΝΟ ΧΙΟΥ 8-5

Σε επαφή με την πρώτη οκτάδα παραμένει ο ΠΑΟΚ που επικράτησε του ΝΟ Χίου με 8-5. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 3-3. Η διαφορά στο τελικό σκορ όμως σφραγίστηκε στο τρίτο οκτάλεπτο όταν ο «δικέφαλος του βορρά» με επί μέρους σκορ 4-1 προηγήθηκε με 7-4 και αυτή την διαφορά η ομάδα της Χίου δεν μπόρεσε να την καλύψει στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Νικολαΐδης με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Σαρησάββας 1, Ζάτοβιτς 1, Σάβιτς 1, Τσολακούδης 1. Για τον ΝΟ Χίου σκόραραν οι Γκιουβέτσης 2, Θωμάκος 1, Τεσάνοβιτς 1, Βουκμίροβιτς 1.