Δυναμικά για τετράδα ο Παμβοχαϊκός

Οι παίκτες του Παμβοχαϊκού πήραν μία σημαντική νίκη
Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Volley League όπου ξεχώρισε η νίκη του Παμβοχαϊκού επί του Φοίνικα.

VOLLEY LEAGUE

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-2

Δυναμικα στην μάχη για την κατάληψη της τέταρτης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος μπήκε ο Παμβοχαϊκός που επικράτησε μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα του Φοίνικα Σύρου με 3-2 (22-25, 25-19, 27-25, 20-25, 15-12). Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά στην συνέχεια με πολύ καλό μπλοκ κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να προηγηθεί με 2-1 στα σετ. Ωστσόσο το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο ακόμα αφού ο Φοίνικας στο τέταρτο αν και βρέθηκε πίσω με 8-4 μπόρεσε να το γυρίσει και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί οι γηπεδούχοι φρόντισαν να πάρουν από την αρχή το προβάδισμα και να φτάσουν στην νίκη που τους φέρνει στην τέταρτη θέση. Πρώτος σκόρερ για τον Παμβοχαϊκό ήταν ο Γκρέγκορι Πέτι με 21 πόντους και ακολούθησε ο Ενρίκε Μπατατζιμ με 18. Για τον Φοίνικα ο Μίλια Μρντακ είχε 24 πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ 3-0

Όπως αναμενόταν ο Ολυμπιακός ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Ορεστιάδας στο Ρέντη νικώντας με 3-0 (25-15, 25-20, 25-16) και παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» που έπαιξαν με βασικό τον Φράγκο και τον Αγκάμεζ να επιστρέφει επέβαλαν τον ρυθμό τους και με την επίθεση τους κυριολεκτικά να πετάει φωτιές έφτασαν σε μία πολύ άνετη νίκη. Στο πρώτο σετ οι Πειραιώτες είχαν ποσοστό 88% στην επίθεση και συνολικά 74%. Με τέτοια νούμερα δεν ήταν δυαντόν να απειληθούν από την Ορεστιάδα η οποία όμως έδειξε καλά στοιχεία παρά την απουσία του Μορέλος. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 16 πόντους και ακολούθησαν οι Ανδρεάς Φράγκος και ο Άθος Κόστα με 11. Για την Ορεστιάδα ο Γουίλιαμ Λουκούμι είχε 14 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-3

Εύκολο ήταν το πέρασμα του Παναθηναϊκού από τη Χαλκίδα όπου επικράτησε του τοπικού Ηρακλή με 3-0 (23-25, 15-25, 19-25). Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου που παραμένει σταθερά στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πιέστηκε μόνο στο πρώτο σετ χωρίς όμως να απειληθεί ουσιαστικά από τον Ηρακλή Χαλκίδας ο οποίος θέλει να χτυπήσει άλλα παιχνίδια και όχι αυτά με αντιπάλους ομάδες σαν τον Παναθηναϊκό. Στο δεύτερο και στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έφτασαν σε μια άνετη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες με 20 πόντους που επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και ακολούθησε ο Λάζαρ Τσίροβιτς με 13. Για τον Ηρακλή Χαλκίδας ο Χένρι Ομάρ Τάπια είχε 15 πόντους.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0

Δεν του φτάνει του Εθνικού Αλεξανδρούπολης η σίγουρη συμμετοχή του στα πλέι οφ αλλά ψάχνει και το κάτι παραπάνω όπως φάνηκε στον αγώνα με τον Ηρακλή. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη πήρε μία πολύ εύκολη νίκη με 3-0 (25-17, 25-19, 25-20) και καλοβλέπει ακόμα και την τετράδα. Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα κυριάρχησαν στο μπλοκ (14-5) και δεν επέτρεψαν στο Ηρακλή να κάνει το παιχνίδι του επιθετικά. Με την επίθεση σε χαμηλά ποσοστά η ομάδα του Γιάννη Ορφανού δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων που δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Πρώτοι σκόρερ για τον Εθνικό ήταν ο Λεάλ Χουάρες και ο Παρασκευάς Τσέλιος που πέτυχαν από 14 πόντους. Για τον Ηρακλή κανένας δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

12.Ορεστιάδα 4

ΠΑΟΚ, Κηφισιά, Παναχαϊκή και Κύζικος Νέας Περάμου έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Στην σκιά του ντέρμπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό που θα γίνει την Κυριακή (19/2) συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α1 των Γυναικών.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 3-0

Λίγες μέρες πριν οι δύο ομάδες βρεθούν αντιμέτωπες στον ημιτελικό του Κυπέλλου ο Πανναξιακός νίκησε εύκολα το Μαρκόπουλο με 3-0 (25-20, 25-22, 25-21) και παραμένει στο κυνήγι του δεύτερου Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Γιώργου Ρούσση με όπλο της το μπλοκ (10-2) κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της στο πρώτο σετ ενώ στο δεύτερο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-13 είχε το καθαρό μυαλό να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει στην κατάκτηση του ενώ στο τρίτο οι γηπεδούχες δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στην καθαρή νίκη. Πρώτες σκόρερ για τον Πανναξιακό ήταν η Μαρία Οικονομίδου και η Σία Τοτσίδου που είχαν από 11 πόντους. Για το Μαρκόπουλο η Έρικα Μερκάντο είχε 14 πόντους.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ 3-1

Πολύ σπουδαία νίκη που την φέρνει στους 26 βαθμους και της εξασφαλίζει την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία πέτυχε η Ηλιούπολη που επικράτησε με 3-1 (22-25, 25-22, 26-24, 25-22) του ΑΟ Θήρας. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου που δεν τα πάει καθόλου καλά τελευταία κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ αν και βρέθηκε πίσω με 11-7 αλλά η συνέχεια ανήκε στην Ηλιούπολη. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες δεν έκαναν το ίδιο λάθος και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Κομβικό ήταν το τρίτο σετ όπου η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε με 22-19 και 24-21 αλλά με σερί 5-0 η Ηλιούπολη πήρε το σετ. Με την ψυχολογία υπέρ τους οι αθλήτριες της Δήμητρας Λυκογιάννη ξέφυγαν μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και πήραν μία πολύ μεγάλη νίκη.

ΑΡΗΣ - ΑΕΚ 3-0

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Άρης στον αγώνα του με την ουραγό ΑΕΚ την οποία νίκησε εύκολα με 3-0 (25-13, 25-17, 25-21). Με την νίκη της αυτή η ομάδα του Δημήτρη Σολκίδη ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και κάνει όνειρα για συμμετοχή στα πλέι οφ ενώ από την άλλη η ΑΕΚ αποχαιρέτησε την μεγάλη κατηγορία. Στο πρώτο σετ ο Άρης έκανε περίπατο και έφτασε πολύ εύκολα στην κατάκτηση του. Αντίθετα στο δεύτερο και ακόμα περισσότερο στο τρίτο η ΑΕΚ έγινε πιο ανταγωνιστική. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων όμως είναι πολύ μεγάλη και οι γηπεδούχες δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στην νίκη.

ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 3-0

Αποφασισμένη να πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι της είναι η Θέτιδα Βούλας η οποία σε ένα ακόμα ντέρμπι παραμονής έκανε το καθήκον της και επικράτησε του Αίαντα Ευόσμου με 3-0 (25-20, 25-17, 25-20). Η ομάδα του Σούλη Τουρσούγκα ήταν καλύτερη και στα τρία σετ όπου πήρε το προβάδισμα από την αρχή και δεν επέτρεψε στην αντίπαλο της να ελπίζει σε κάτι καλό. Με την νίκη αυτή και τους τρεις βαθμούς που πήρε η Θέτιδα έφτασε τους 13 και απέχει μόλις δύο από την σωτηρία της η οποία πριν από μερικές εβδομάδες έμοιαζε σαν όνειρο θερινής νύχτας. Όμως η δουλειά που έχει γίνει στα νότια προάστια στην διάρκεια του δεύτερου γύρου έχει αρχίσει να πιάνει τόπο.

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ - ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 3-1

Στο τοπικό ντέρμπι οι Μακεδόνες Αξιου επικράτησαν της Ελπίδας Αμπελοκήπων με 3-1 (25-21, 8-25, 25-21, 25-16). Οι γηπεδούχες πήραν σχετικά εύκολα το πρώτο σετ όμως στο δεύτερο η Επλίδα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Μακεδόνες. Ίδια εικόνα έμοιαζε να έχει και το τρίτο σετ όταν οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 19-10. Όμως χάρη στα σερβίς της Δραγουμάνου οι Μακεδόνες έκαναν ένα απίστευτο σερί 11-0 και προηγήθηκαν 21-19 και στο τέλος πήραν και το σετ αφού η Ελπίδα δεν μπόρεσε να ξαναπάρει τα πάνω της. Στο τέταρτο η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε στην νίκη που την φέρνει μόλις τρεις βαθμούς μακριά από την τετράδα.