Εύκολα πήρε το ντέρμπι ο Δούκας

Φάση από τον αγώνα του Δούκα με τον ΠΑΟΚ
Συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στην Handball Premier με τον Δούκα να κερδίζει πολύ εύκολα το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

HANDBALL PREMIER

ΔΟΥΚΑΣ - ΠΑΟΚ 25-17

Παίζοντας πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας επικράτησε στο ντέρμπι του ΠΑΟΚ με 25-17 και τον έριξε από την δεύτερη θέση. Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους στην ανάπαυλα να είναι μπροστά στο σκορ με 12-11. Στην συνέχεια όμως η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη ανέβασε την απόδοση της κι άρχισε να χτίζει διαφορά. Στα μισά του δευτέρου μέρους το σκορ είχε γίνει 19-13 για τον Δούκα και ο ΠΑΟΚ που είχε πάθει μπλακ άουτ δεν έδειχνε ικανός να επιστρέψει στο ματς. Με την νίκη του αυτή ο Δούκας μοιάζει να έχει σταθεροποιηθεί στην πρώτη τετράδα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μυλωνας με 9 γκολ ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Βεσελίνοβιτς σκόραρε 7 φορές.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ 17-25

Εύκολα πέρασε από την έδρα του ουραγού Άρη Νικαίας το ΙΕΚ Ξυνή νικώντας με 25-17 και σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ ξέφυγε από τους διώκτες του. Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη έπαιξε όσο χρειαζόταν για να φτάσει στην νίκη. Στο πρώτο μέρος το ΙΕΚ Ξυνή προηγήθηκε με 10-8 αλλά στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Άρης ισοφάρισε σε 10-10. Αυτή ήταν και η τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων να φανούν ανταγωνιστικοί αφού στην συνέχεια οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας ανέβασαν τον ρυθμό τους και ξέφυγαν στο σκορ. Όσον αφορά την ομάδα της Νίκαιας παραμένει στην τελευταία θέση χωρίς ούτε ένα βαθμό μέχρι τώρα. Πρώτος σκόρερ για το ΙΕΚ Ξυν΄΄η ήταν ο Κωστακίδης με 11 γκολ ενώ για τον Άρη Νικαίας ο Χαραλάμπους πέτυχε 6 γκολ.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 21-22

Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Διομήδης Άργους ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Αερωπού Έδεσσας με 22-21. Οι «λύκοι» που συνεχίζουν το νικηφόρο τους σερί που έφτασε στις 9 νίκες είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν στροφές και έπαιρναν διαφορά αλλά κάποια νεκρά σημεία επέτρεπαν στον Αερωπό να ξαναμπαίνει στο ματς. Έτσι στο ημίχρονο το σκορ ήταν 12-11 για τον Διομήδη αν και είχε προηγηθεί με 8-4. Η διαφορά αυξήθηκε και πάλι στο δεύτερο μέρος φτάνοντας στο +5 (16-11, 19-14) αλλά και πάλι μείωσαν οι γηπεδούχοι. Πρώτος σκόρερ για τον Διομήδη ήταν ο Αργυρού με 9 γκολ ενώ για τον Αερωπό ο Κυριακού πέτυχε 8 γκολ.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 17-19

Πέρασε από τις Συκιές ο Πανελλήνιος νικώντας τον Φοίβο με 19-17 και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με αποτέλεσμα στην ανάπαυλα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 10-10. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Ολυμπιονίκες» έδειξαν να είναι πιο έτοιμοι για να φτάσουν στην νίκη και προηγήθηκαν ακόμα και με 4 γκολ διαφορά (17-13). Ο Φοίβος που δίνει την δική του μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού προσπάθησε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της νίκης αλλά δεν τα κατάφερε. Πρώτος σκόρερ για τον Πανελλήνιο ήταν ο Στουμπης ο οποίος πέτυχε 11 γκολ. Για τον Φοίβο Συκεών ο Τσαμεσίδης σκόραρε 4 φορές.

12.Άρης Νικαίας 0

ΑΕΚ, Φίλιππος Βέροιας, Σεριφάτο Αιγίου και Πυλαία έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Με εύκολες νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο πρωτάθλημα της Α1 των Γυναικών οι τρεις ομάδες που προηγούνται στην βαθμολογία.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 25-39

Πολύ εύκολα η πρωταθλήτρια ομάδα της Νέας Ιωνίας πέρασε από τα Γιαννιτσά νικώντας τον τοπικό Μέγα Αλέξανδρο με 39-25. Οι φιλοξενούμενες από το πρώτο λεπτό του αγώνα μπήκαν πολύ δυνατά κι έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Νέα Ιωνία ήταν μπροστά στο σκορ με 20-9 και στην ουσία τα πάντα είχαν κριθεί από το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και η Νέα Ιωνία πήρε μία ακόμα νίκη και παραμένει πρώτη στην βαθμολογία και αήττητη. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Νέας Ιωνίας ήταν η Τσάκαλου με 10 γκολ ενώ για τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών η Ανδρίτσου και η Φράγκου πέτυχαν από 7 γκολ η κάθε μία.

ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ - ΠΑΟΚ 17-33

Σταθερά στην δεύτερη θέση βρίσκεται ο ΠΑΟΚ ο οποίος πέρασε εύκολα από το Αμύνταιο νικώντας τον Αμύντα με 33-17. Ο «δικέφαλος του βορρά» πάτησε γκάζι από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με 7-0 στο 10'. Στο τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ που είχε σαν όπλο την άμυνα του προηγήθηκε με 17-6. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τις φιλοξανούμενες να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι και τις γηπεδούχες να μην μπορούν να φτάσουν εύκολα στο γκολ και η ήττα να έρχεται φυσιολογικά. Πρώτη σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν η Νούλα με 8 γκολ ενώ για τον Αμύντα Αμυνταίου η Τσιομπάνου σκόραρε 13 φορές αλλά ήταν απελπιστικά μόνη.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 26-36

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της και η Αναγέννηση Άρτας η οποία πέρασε με 36-26 από την έδρα του Αρίωνα Πτολεμαΐδας και παραμένει πάντα στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα της Ηπείρου δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο όπου ήταν μπροστά στο σκορ με 17-15. Στην επανάληψη όμως τα πράγματα άλλαξαν και οι φιλοξενούμενες πήραν τα ηνία του αγώνα κι άρχισαν να ανεβάζουν την διαφορά συνεχώς φτάνοντας σε μια άνετη επικράτησε στο τέλος του ματς. Πρώτες σκόρερ για την Αναγέννηση Άρτας ήταν η Μπαλάφα και η Δημητρίου που πέτυχαν από 11 γκολ και οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη. Για τον Αρίωνα η Πετρίδου σκόραρε 6 φορές.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 26-23

Στο μοναδικό παιχνίδι της ημέρας που νίκησε ο γηπεδούχος ήταν αυτό ανάμεσα στο Πανόραμα και τον Φιλώτα Φλώρινας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν η νικήτρια με σκορ 26-23 και με την νίκη της αυτή παραμένει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλπετο το Πανόραμα πήρε τα ηνία του ματς και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 14-10. Στην επανάληψη οι γηπεδούχες δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν την νίκη αυτή που στην ουσία εξασφαλίζει και την παραμονή τους στην μεγάλη κατηγορία. Πρώτη σκόρερ για το Πανόραμα ήταν η Ποιμενίδου με 8 γκολ ενώ για τον Φιλώτα η Τσιτλακίδου σκόραρε 6 φορές.