Εύκολα στον τελικό τα φαβορί

Στον τελικό του Κυπέλλου προκρίθηκε η Νέα Ιωνία
Η Νέα Ιωνία και η Αναγέννηση Άρτας επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ 15-38

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα η Νέα Ιωνία ξεπέρασε το εμπόδιο του Πανοράματος και πήρε την νίκη με 38-15 και κατ' επέκταση την πρόκριση. Το παιχνίδι δεν  αντέχει σε κριτική αφού η αήττητη φέτος στο πρωτάθλημα Νέα Ιωνία πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα και έδειξε ότι δεν έχει διάθεση για αστεία. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 23-4 και τα πάντα είχαν πια κριθεί. Στην επανάληψη η ομάδα της Νέας Ιωνίας έριξε λίγο τον ρυθμό της και το Πανόραμα κατάφερε να κρατήσει την διαφορά στα επίπεδα που ήταν στο πρώτο μέρος και να αποφύγει ακόμα μεγαλύτερο διασυρμό. Πρώτη σκόρερ για την Νέα Ιωνία ήταν η Ζυγούρα με 6 γκολ ενώ για το Πανόραμα η Γκάτζιου σκόραρε 4 φορές.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ 31-17

Σε τελικό Κυπέλλου θα επιστρέψει μετά από δύο χρόνια η πολυνίκης του θεσμού Αναγέννηση Άρτας η οποία επικράτησε του Καματερού με 31-17. Οι γηπεδούχες αφού το Final-4 διεξάγεται στο Καματερό προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικές όμως η Αναγέννηση ήταν καλύτερη και πήρε από την αρχή το προβάδισμα. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Ηπείρου ήταν μπροστά με 13-8. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση της με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί και το Καματερό να μην μπορεί να ακολουθήσει. Η Μπαλάφα με 7 γκολ ήταν η πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ενώ για την ομάδα του Καματερού η Βασιλειάδου πέτυχε 5 γκολ.

HANDBALL PREMIER

Στο πρωτάθλημα της Handball Premier είχαμε πολύ σημαντικά παιχνίδια τόσο στην μάχη της κορυφής όσο και σ' αυτήν της ουράς.

ΠΑΟΚ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ 21-22

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο εξασφάλισε ουσιαστικά η ομάδα του ΙΕΚ Ξυνή μετά την νίκη της στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ με 22-21 και μάλιστα εκτός έδρας. Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και στο τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 12-12. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο «δικέφαλος του βορρά» προηγήθηκε με 15-13 όμως ακολούθησαν τέσσερα αναπάντητα γκολ των φιλοξενούμενων που πήραν τα ηνία του αγώνα και φρόντισαν να μην τα ξαναχάσουν. Πρώτοι σκόρερ για το ΙΕΚ Ξυνή ήταν ο Παπακυπριανού και ο Αλβανός που έβαλαν από 9 γκολ. Για τον ΠΑΟΚ ο Βεσελίνοβιτς σκόραρε 5 φορές.

ΔΟΥΚΑΣ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 29-19

Στην πρώτη του ήττα μετά από δέκα σερί νίκες υποχρέωσε ο Δούκας τον Διομήδη Άργους νικώντας στον μεταξύ τους αγώνα με 29-19. Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επέβαλε τον ρυθμό της από το πρώτο ημίχρονο όπου το σκορ ήταν 15-8 για τον Δούκα. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι φρόντισαν να διατηρήσουν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα και να φτάσουν χωρίς προβλήματα στην νίκη. Από την άλλη ο Διομήδης παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών και δίκαια έφυγε με άδεια χέρια από το γήπεδο. Πρώτος σκόρερ για τον Δούκα που με την νίκη του αυτή ανέβηκε στην δεύτερη θέση ήταν ο Τζηράς με 10 γκολ. Για τον Διομήδη Άργους ο Αργυρού σκόραρε 7 φορές.

ΑΕΚ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 23-27

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας επί της ΑΕΚ με 27-23 και μπορεί να ελπίζει σε είσοδο του στην πρώτη τετράδα. Οι πρωταθλητές ήθελαν μία σπουδαία νίκη για να δείξουν ότι κανένας δεν πρέπει να τους θεωρεί τελειωμένους και τα κατάφεραν. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 13-11. Από τα μισά της επανάληψης όμως ο Φίλιππος ήταν αυτός που κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του και να πάρει το προβάδισμα με 20-19 δέκα λεπτά πριν από την λήξη. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη ήταν αυτή που επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε στην τόσο σημαντική αυτή νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τον Φίλιππο ήταν ο Τριανταφυλλίδης και ο Βραζάλιτσα που έβαλαν από 5 γκολ. Για την ΑΕΚ ο Πέρρος σκόραρε 8 φορές.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΠΥΛΑΙΑ 21-20

Πολύ σημαντική νίκη πήρε ο Φοίβος Συκεών που επικράτησε της Πυλαίας με 21-20 και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία. Οι γηπεδούχοι φρόντισαν από το ξεκίνημα του αγώνα να πάρουν προβάδισμα και να προηγηθούν με 12-10 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι παίκτες του Δημήτρη Πελεκίδη προσπάθησαν να κρατήσουν την διαφορά αλλά η Πυλαία ανέβασε την απόδοση της και ισοφάρισε 13-13 και 18-18 λίγο αργότερα. Στο τέλος όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την νίκη και την κατάκτηση των δύο βαθμών. Πρώτος σκόρερ για τον Φοίβο ήταν ο Τσαμεσίδης με 6 γκολ ενώ για την Πυλαία ο Καφαντάρης πέτυχε 5 γκολ.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 20-27

Σταθερά στο κυνήγι της τετράδας βρίσκεται και ο Πανελλήνιος ο οποίος πέρασε σχετικά εύκολα από την έδρα του ουραγού Άρη Νικαίας με 27-20. Οι «ολυμπιονίκες» πήραν την διαφορά που τους οδήγησε στην νίκη στο δεύτερο ημίχρονο αφού το πρώτο ήταν αρκετά ισορροπημένο και έληξε με σκορ 12-11 υπέρ του Πανελληνίου. Στην επανάληψη όμως οι φιλοξενούμενοι που είναι και καλύτεροι σαν ομάδα επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν με σχετική άνεση στην νίκη που τους φέρνει στο -1 από την τέταρτη θέση. Πρώτος σκόρερ για τον Πανελλήνιο ήταν ο Μούγιτς με 7 γκολ ενώ για τον Άρη Νικαίας που παραμένει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα ο Γκουλέ σκόραρε 6 φορές.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ - ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 31-23

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Αερωπός Έδεσσας επί του Σεριφάτου Αιγίου με 31-23 και πλέον κρατάει την τύχη του στα χέρια του όσον αφορά την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία. Έχοντας τον κόσμο της στο πλευρό της η ομάδα του Γιάννη Πηλαλίδη κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της από τα μισά του ημιχρόνου και στην ανάπαυλα να είναι μπροστά με 14-12. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και ανέβασαν την διαφορά μέχρι και τα 8 γκολ με το Σεριφάτο να μην μπορεί να ακολουθήσει. Πρώτος σκόρερ για τον Αερωπό ήταν ο Μπίρνταχιτς με 9 γκολ ενώ για το Σεριφάτο ο Φάμπατς είχε 6 γκολ.