Έγραψε ιστορία ο Δούκας

Οι παίκτες του Δούκα πανηγυρίζουν μετά την μεγάλη πρόκριση
Στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ προκρίθηκε ο Δούκας μετά την δεύτερη νίκη του επί της τουρκικής Τάσοβα.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΑΝΔΡΩΝ

ΔΟΥΚΑΣ - ΤΑΣΟΒΑ 34-30

Παίζοντας και το δεύτερο παιχνίδι στην έδρα του το «Δαΐς» ο Δούκας είχε το πάνω χέρι στις αναμετρήσεις με την Τάσοβα και φυσικά δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη επικράτησε και στον επαναληπτικό με 34-30 και πέρασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία του. Ο Δούκας που είχε τον αέρα της νίκης του στο πρώτο παιχνίδι με 32-28 μπήκε δυνατά στο ματς και δεν επέτρεψε στους Τούρκους να αντιδράσουν. Στο ημίχρονο η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με 16-11 και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι φρόντισαν να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα και να μην απειληθούν. Πρώτος σκόρερ για τον Δούκα ήταν ο Τζηράς με 9 γκολ ενώ για την Τάσοβα ο Καράνοβιτς σκόραρε 8 φορές.

Με νίκες των φαβορί συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α1 των Γυναικών όπου είχαμε τους αγώνες της 13ης αγωνιστικής.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 21-33

Το αήττητο της διατήρησε η Νέα Ιωνία που πέρασε και από την Φλώρινα νικώντας τον τοπικό Φιλώτα με 33-21. Οι πρωταθλήτριες από την αρχή του αγώνα επέβαλαν τον ρυθμό τους και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 15-7 στο ημίχρονο. Με το ξεκίνημα της επανάληψης το σκορ ανέβηκε στο 21-8 και στο 25-8 λίγο αργότερα και φυσικά όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Το μόνο που κατάφερε ο Φιλώτας ήταν να μειώσει την τελική διαφορά του σκορ προς το τέλος αφού και η ομάδα της Νέας Ιωνίας έκοψε λίγο τον ρυθμό της. Πρώτη σκόρερ για την Νέα Ιωνία ήταν η Πάπα με 9 γκολ ενώ για τον Φιλώτα η Ριστόφσκα και η Γαλανούδη έβαλαν από 5 γκολ.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 24-28

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα και η Αναγέννηση Άρτας η οποία επικράτησε στην Θεσσαλονίκη του Πανοράματος με 28-24. Η ομάδα της Γιόνκα Δήμου μπήκε στον αγώνα με τον αέρα του φαβορί και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο με 13-10. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την Αναγέννηση Άρτας να κρατάει σταθερά αυτή την διαφορά και το Πανόραμα να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο από τα 3 γκολ. Φυσικά αυτό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η ομάδα της Ηπείρου πήρε άλλους δύο βαθμούς στην βαθμολογική της συγκομιδή που την φέρνουν μόνη στην δεύτερη θέση αν και με αγώνα περισσότερο από τον ΠΑΟΚ. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Σμαρδέλη με 9 γκολ ενώ για το Πανόραμα η Γκάτζιου έβαλε 5 γκολ.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 23-20

Το μοναδικό ματς της αγωνιστικής που είχε νικήτρια την γηπεδούχο ομάδα ήταν αυτό ανάμεσα στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών και τον Φίλιππο Βέροιας που βρήκε την ομάδα των Γιαννιτσών να επικρατεί με 23-20. Οι παίκτριες του Αλέξανδρου Ταρινίδη επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 12-9. Ο Φίλιππος προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει στο γκολ (13-12 και 17-16 λίγο αργότερα) όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Οι γηπεδούχες άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα της διαφοράς και έφτασαν χωρίς άλλες περιπέτειες στην νίκη που τις διατηρεί στην τέταρτη θέση. Πρώτη σκόρερ για τον Μέγα Αλέξανδρο ήταν η Ανδρίτσου με 8 γκολ ενώ για τον Φίλιππο η Νούσια σκόραρε 7 φορές.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ 27-36

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 36-27 ο Αμύντας Αμυνταίου πέρασε από την έδρα του Αρίωνα Πτολεμαΐδας που παραμένει ουραγός χωρίς ούτε ένα βαθμό. Το ματς στο πρώτο μέρος ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα ισόπαλες 15-15. Η μάχη σώμα με σώμα συνεχίστηκε μέχρι και τα μισά της επανάληψης όπου ο Αμύντας ήταν μπροστά στο σκορ με 22-21. Από εκείνο το σημείο όμως και μετά οι γηπεδούχες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν και ο Αμύντας άρχισε σταδιακά να χτίζει μία σημαντική διαφορά και να μην κινδυνέψει μέχρι το τέλος και να πάρει μία καλή βαθμολογική ανάσα. Κορυφαία για τον Αμύντα ήταν η Τσιομπάνου που πέτυχε 20 γκολ ενώ για τον Αριώνα η Γιώβη και η Πετρίδου πέτυχαν από 5 γκολ η κάθε μία.