Έκανε το καθήκον της η Ρεάλ (vid)

Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγυρίζουν το τρίτο γκολ
Το πρώτο πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στην επόμενη φάση έκανε η Ρεάλ η οποία νίκησε την Νάπολι στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Οι πρωταθλητές Ευρώπης αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Ινσίνιε στο 8' πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη με 3-1. Αμέσως μετά το γκολ της Νάπολι η Ρεάλ πήρε τα ηνία του ματς και πίεσε την εστία του Ρέινα καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με τον Μπανζεμά στο 18'. Αυτό ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο ξεκίνημα της επανάληψης όμως και συγκεκριμένα στο 49' ο Κρόος έκανε το 2-1 μετά από ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο. Μάλιστα αυτή η ασίστ ήταν ουσιαστικά η μοναδική προσφορά του Πορτογάλου στο ματς. Το τελικό 3-1 πέτυχε ο Κασεμίρο και έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο της Νάπολι για την ρεβάνς. Στις εξέδρες του «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» βρέθηκε και ο ποδοσφαιριστής ορόσημο για την ιστορία της Νάπολι και όχι μόνο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

Ρεάλ: Νάβας, Ράμος (71' Πέπε), Βαράν, Καρβαχάλ, Μαρτσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Ροντρίγκεζ (76' Λούκας), Μπενζεμά (81' Μοράτα), Ρονάλντο.

Νάπολι: Ρέινα, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Χισάι, Γκουλάμ, Ντιαβαρά, Ζιελίνσκι (75' Άλαν), Χάμσικ (83' Μίλικ), Καγιεχόν, Μέρτενς, Ινσίνιε.