Έκανε το πρώτο βήμα ο Δούκας

Οι παίκτες του Δούκα είναι κοντά σε μία μεγάλη πρόκριση
Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ έκανε ο Δούκας που επικράτησε στο πρώτο ματς της τουρκικής Τάσοβα.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΑΝΔΡΩΝ

ΤΑΣΟΒΑ - ΔΟΥΚΑΣ 28-32

Εξ αρχής η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη είχε το πλεονέκτημα αφού και τα δύο παιχνίδια θα γίνουν στο Δαΐς και φρόντισε να το εκμεταλλευτεί επικρατώντας στο πρώτο με 32-28. Οι Τούρκοι που ήταν τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στα μισά του πρώτου μέρους ήταν μπροστά στο σκορ με 10-9. Στην ανάπαυλα όμως ο Δούκας είχε περάσει με 18-14 και στο δεύτερο ημίχρονο είχε σταθερά τον έλεγχο του αγώνα. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε και με 7 γκολ διαφορά (21-14) αλλά στο τέλος οι Τούρκοι μείωσαν σε 32-28. Ο επαναληπτικός θα γίνει το Σάββατο (25/2) και πάλι στο Δαΐς. Πρώτος σκόρερ για τον Δούκα ήταν ο Ζαμπούνης με 8 γκολ ενώ για την Τάσοβα ο Τζούριτς σκόραρε 7 φορές.