Επέστρεψε με γκολ ο Μπέιλ

Ο Γκάρεθ Μπέιλ φώναξε και πάλι παρών
Με τον Γκάρεθ Μπέιλ να επιστρέφει με γκολ μετά από πολύμηνη απουσία η Ρεάλ επικράτησε της Εσπανιόλ και έκανε ένα ακόμα βήμα για τον τίτλο.

Ο Ουαλός μπήκε στον αγώνα στο 73' στην θέση του Μοράτα και έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ λίγα λεπτά αργότερα. Το ότι ο Μπέιλ επέστρεψε σε αγωνιστική δράση και δείχνει ότι είναι καλά ίσως είναι μεγαλύτερο κέρδος για την Ρεάλ και από την νίκη κόντρα στην Εσπανιόλ. Μάλιστα ο σκόρερ του δεύτερου γκολ της Ρεάλ αντικατέστησε τον σκόρερ του πρώτου αφού ο Μοράτα είχε ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Μεγάλο μερίδιο ευθύνης στην νίκη της Ρεάλ πάντως έχει και ο Ίσκο που έδωσε και τις δύο ασίστ. Στη δεύτερη θέση ανέβηκε η Σεβίλλη η οποία πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε την νίκη με 2-0 κόντρα στην Εϊμπάρ. Με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Γκαμεϊρό που έκανε χατ τρικ η Ατλέτικο πέρασε από την έδρα της Χιχόν με το εππιβλητικό 4-1 και παραμένει στην πρώτη τετράδα. Τέλος η Αλαβές νίκησε με 1-0 εκτός έδρας την Λα Κορούνια με τους Γαλιθιάνους να μένουν κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Χιχόν - Ατλέτικο 1-4
(49' Άλβαρεθ - 46' Καράσκο, 80', 81', 85' Γκαμεϊρό)

Ρεάλ - Εσπανιόλ 2-0