Το πήρε με Βασιλακάκη η Ξάνθη!

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Ξάνθης μετά το γκολ
Επιστροφή στις νίκες για την Ξάνθη που επιβλήθηκε 1-0 του Παναθηναϊκού στα Πηγάδια με ένα καταπληκτικό γκολ του Βασιλακάκη και έμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση της πεντάδας. Ήττα μετά από 11 ματς για τους πράσινους, οι οποίοι δεν απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο και αποχώρησαν με τα έως κάποιο επίπεδο δικαιολογημένα παράπονα για την διατησία.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 19’ ο επόπτης Χαρίσης σταμάτησε λανθασμένα τον Μπεργκ που έβγαινε τετ-α-τετ απέναντι στον Ζίφκοβιτς. Στο 47’ ο Καραγκιζόπουλος έκανε κάτι αντίστοιχο σε βάρος του Βιγιαφάνιες, στον οποίο ο διαιτητής Θάνος έδειξε κίτρινη για θέατρο σρο 86' σε ανατροπή-πέναλτι του Αργεντινού από τον Σιλά. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημειώθηκε στο 67' όταν ο Βασιλακάκης εκμεταλλεύτηκε την λάθος απομάκρυνση του Κουτρουμπή και με μια βολίδα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στιλ.

Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός έφερε μεγάλη πίεση στην Ξάνθη για να φτάσει έστω στην ισοφάριση, αλλά οι ακρίτες κρατησαν άνετα το προβάδισμα κλείνοντας τους χώρους και περιορίζοντας αισθητά τον Μάρκους Μπεργκ. Ο Κλωναρίδης προσπάθησε, αλλά δεν του βγήκαν οι φάσεις, κι έτσι ο Παναθηναϊκός έφυγε με σκυμένο το κεφάλι από τα Πηγάδια χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει δεύτερος στην βαθμολογία. Από την άλλη το ευγκρότημα του Λουτσέσκου μετά από συνεχόμενες αποτυχίες πήρε και ψυχολογική τόνωση για να συνεχίσει την προσπάθειά της να βρεθεί στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Γιουνές, Σολτάνι (80’ Τριάδης), Λουσέρο (56’ Λάζιτς), Βασιλακάκης (82’ Μεχία), Φλίσκας, Σίλα, Λισγάρας, Καμαρά.

Παναθηναϊκός: Ο. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Κουτρουμπής, Μολέδο, Ζέκα, Κουρμπέλης (70’ Π. Βλαχοδήμος), Μπουμάλ (63’ Εμποκού), Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης (75’ Λουντ), Μπεργκ
Στον πάγκο του ΠΑΟ: Στιλ, Χουχούμης, Ρέις, Μέστο.