Επική ανατροπή της Γκλάντμπαχ

Ο Λαρς Στιντλ μόλις έχει πετύχει το τρίτο γκολ της Γκλάντμπαχ
Σπουδαία ματς έγιναν στους επαναληπτικούς του Γιουρόπα Λιγκ με πολλά γκολ ανατροπές εκπλήξεις και γενικώς πλούσιο ποδοσφαιρικό θέαμα.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ - ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ 2-4

Μία ανέλπιστη πρόκριση πανηγύρισε η Γκλάντμπαχ μέσα στην Φλωρεντία μετά την νίκη της επί της Φιορεντίνα με 4-2. Η νίκη των «βιόλα» στο πρώτο ματς με 1-0 δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους Γερμανούς να ελπίζουν σε κάτι καλό. Οι ελπίδες αυτές σχεδόν εκμηδενίστηκαν στο πρώτο μέρος στο «Αρτέμιο Φράνκι» όταν οι γηπεδούχοι με τα γκολ του Κάλινιτς στο 16' και του Μπόρχα Βαλέρο στο 29' προηγήθηκαν με 2-0 κι έφτασαν το συνολικό σκορ στο 3-0. Όμως στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα και η εξέλιξη του αγώνα το απέδειξε αυτό. Η Γκλάντμπαχ μείωσε στο 41' με πέναλτι του Στιντλ και ο ίδιος παίκτης σκόραρε άλλες δύο φορές στο 47' και στο 55' και έδωσε σκορ πρόκρισης στους Γερμανούς που την σφράγισαν με το γκολ του Κρίστενσεν στο 60'. Όσο για την Φιορεντίνα απλά εξαφανίστηκε από το γήπεδο.

ΑΠΟΕΛ - ΜΠΙΛΜΠΑΟ 2-0

Πολύ μεγάλη πρόκριση για τον επόμενο γύρο πήρε ο ΑΠΟΕΛ που νίκησε με 2-0 την Μπιλμπάο και άφησε εκτός συνέχειας την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε. Οι πρωταθλητές Κύπρου που νίκησε για πρώτη φορά ισπανική ομάδα και γράφει χρυσές σελίδες στην ιστορία τους. Ο ΑΠΟΕΛ που είχε χάσει στην Ισπανία με 3-2 μπήκε δυνατά στο ματς και έψαξε ένα γρήγορο γκολ που θα τον έβαζε στην θέση του οδηγού. Το γκολ αυτό ήρθε στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 46' με τον Σωτηρίου. Την πρόκριση των Κύπριων σφράγισε ο Γιαννιώτας με πέναλτι στο 54'. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν ο Σωτηρίου στο 65' και ο Ιτουράσπε στις καθυστερήσεις.

ΤΟΤΕΝΑΜ - ΓΚΕΝΤ 2-2

Η βραδιά ξεκίνησε ιδανικά για την Τότεναμ όμως στο τέλος η Γκεντ ήταν αυτή που πήρε την πρόκριση μετά το 2-2 στο «Γουέμπλεϊ» και έκανε ίσως την μεγαλύτερη έκπληξη στην φάση των «32». Οι Λονδρέζοι και στα δύο γκολ που δέχτηκαν αμύνθηκαν σαν ερασιτέχνες και γενικώς δεν είχαν το καθαρό μυαλό κυρίως στην αμυντική λειτουργία τους. Το σκορ άνοιξε ο Έρικσεν στο 10' και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Όμως η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ αφού στο 20' ο Κέιν με αυτογκόλ έκανε το 1-1. Σαν να μην έφτανε αυτό για την Τότεναμ έχασε στο 40' τον Ντέλε Άλι με απευθείας κόκκινη και τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα. Στην επανάληψη οι γηπεδουχοι πήραν και πάλι τα ηνία και προηγήθηκαν με τον Γουανιάμα στο 61' όμως και πάλι μία ολιγωρία στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Περμπέ στο 82' να κάνει το τελικό 2-2.

ΣΑΧΤΑΡ - ΘΕΛΤΑ

Σπουδαία πρόκριση με εκτός έδρας ανατροπή πήρε η Θέλτα η οποία στον μοναδικό αγώνα που χρειάστηκε την παράταση για να αναδειχτεί ο νικητής. Οι Γαλιθιάνοι ανέτρεψαν την ήττα τους με 1-0 στο «Μπαλαΐδος» καθώς επικράτησαν στην Σαχτάρ με 2-0 στην Ουκρανία. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό με φάσεις εκατέρωθεν όμως η Θέλτα είχε τον πρώτο λόγο και πίεζε για το γκολ. Τελικά αυτό το γκολ ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι που κέρδισε ο Γκουιντέτι από τον Πιάτοφ και εκτέλεσε εύστοχα ο Ιάγκο Άσπας. Η Θέλτα λοιπόν είχε πάρει αυτό που έψαχνε και μπήκε με άλλο αέρα στην παράταση όπου πέτυχε ένα ακόμα γκολ με τον Καμπράλ στο 108' και πήρε την πρόκριση.

ΖΕΝΙΤ - ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ 3-1

Μετά την ήττα της με 2-0 στις Βρυξέλες λίγοι έδιναν ελπίδες στους Ρώσους της Ζενίτ να βρεθούν στην φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης ωστόσο έκανε το καλύτερο που μπορούσε για να φτάσει στην μεγάλη ανατροπή όμως δεν τα κατάφερε στο τέλος. Οι Ρώσοι κυριάρχησαν για 90 λεπτά και προηγήθηκαν με 3-0 με δύο γκολ του Τζουλιάνο στο 24' και στο 78' και του Τζιούμπα στο 72'. Όμως στο τελευταίο λεπτό η Άντερλεχτ κατάφερε να φτάσει στο γκολ της πρόκρισης με τον Τελίν παρότι με βάση την απόδοση της ίσως και να μην την άξιζε.

ΡΟΜΑ - ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ 0-1

Με δεδομένο το 4-0 του πρώτου αγώνα στην Ισπανία η Ρόμα ήταν μάλλον αδιάφορη στον αγώνα της με την Βιγιαρεάλ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το «κίτρινο υποβρύχιο» να πάρει την νίκη με 1-0 η οποία ήταν φυσικά χωρίς αντίκρισμα. Το μοναδικό γκολ του αγώνα που οδήγησε την Βιγιαρεάλ στην πρώτη νίκη της ιστορίας της επί ιταλικού εδάφους το πέτυχε ο Μπόρε στο 15'. Να αναφέρουμε ακόμα ότι η Ρόμα ολοκλήρωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ρούντιγκερ στο 82'.

ΛΙΟΝ - ΑΛΚΜΑΑΡ 7-1

Η ομάδα που πέρασε με τον πιο πανηγυρικό τρόπο στην επόμενη φάση είναι αδιαμφισβήτητα η Λιόν η οποία διέλυσε και στην Γαλλία την Άλκμααρ με 7-1 και με συνολικό σκορ 11-2 πήρε την πρόκριση. Οι Γάλλοι που στην ουσία είχαν εξασφαλίσει την νίκη από το πρώτο ματς μπήκαν με πολύ μεγάλο κέφι για μία ακόμα παράσταση την οποία και πρόσφεραν στους οπαδούς τους. Πρωταγωνιστής των «λιονέ» ήταν ο Φεκίρ ο οποίος σκόραρε τρεις φορές στο 5' στο 27' και στο 78'. Τα άλλα τέσσερα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν ο Κορνέ στο 17', ο Νταρντέρ στο 34', ο Αουάρ στο 87' και ο Ντιακαμπι στο 89'. Το γκολ της τιμής για την Άλκμααρ το έβαλε ο Γκαρσία στο 26'.

ΑΓΙΑΞ - ΛΕΓΚΙΑ 1-0

Όπως και πέρσι έτσι και φέτος στην φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ ο Άγιαξ ξεπέρασε το εμπόδιο της Λέγκια και συνεχίζει στην διοργάνωση. Ο «Αίαντας» μετά το 0-0 στην Πολωνία στην ρεβάνς πήρε την νίκη που χρειαζόταν με 1-0 χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Φιέργκεφερ στο 49'. Σε γενικές γραμμές ο Άγιαξ ήταν καλύτερος αλλά δεν κατάφερε να βάλει άλλο γκολ και αυτό κρατούσε τους Πολωνούς μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Όμως το γκολ που έψαχναν δεν ήρθε ποτέ και οι Ολλανδοί θα βρεθούν στην κλήρωση της Παρασκευής (24/2).

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ - ΡΟΣΤΟΦ 1-1

Το όνομα της ομάδας που θα έπαιρνε την πρόκριση ήταν γνωστό από το πρώτο ματς όπου η Ροστόφ είχε νικήσει με 4-0 την Σπάρτα Πράγας. Στην ρεβάνς στην πρωτεύουσα της Τσεχίας Το παιχνίδι ήταν ήρεμο χωρίς πολλές φάσεις και το τελικό 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων και τους Ρώσους στην επόμενη φάση. Η Ροστόφ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Πόλοζ στο 13' για να ισοφαρίσει ο Καραβάεφ στο 84' για την Σπάρτα η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κόστα στο 67'.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ - ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ 2-1

Δεύτερη νίκη για την Μπεσίκτας η οποία επικράτησε και στην Κωνσταντινούπολη της Χαποέλ Μπερ Σεβά με 2-1 μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα. Οι «αετοί» άνοιξαν το σκορ με τον Αμπουμπακάρ στο 17' και έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο της. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθεια τους και ισοφάρισαν με τον Νουακαέμε στο 64' και είχε και κάποιες φάσεις για ένα δεύτερο γκολ. Αυτό ομως το έβαλε η Μπεσίκτας με τον Τοσούν στο 87' και πήρε την νίκη.

ΓΚΕΝΚ - ΑΣΤΡΑ ΓΚΙΟΥΡΓΚΙΟΥ 1-0

Η Γκενκ είναι η τρίτη ομάδα από το Βέλγιο που πήρε την πρόκριση για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ καθώς απέκλεισε την Άστρα Γκιούργκιου. Οι Βέλγοι που είχαν πάρει το προβάδισμα μετά το 2-2 στην Ρουμανία νίκησαν στην έδρα τους με 1-0 και σφράγισαν την πρόκριση τους. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Ποζουέλο στο 67' σε ένα παιχνίδι που σε γενικές γραμμές η Γκένκ ήταν καλύτερη και έφτασε δίκαια στην νίκη και φυσικά στην πρόκριση.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ - ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ 0-0

Τις εντυπώσεις τις κέρδισε η Λουντογκόρετς αλλά την πρόκριση την πήρε η Κοπεγχάγη χάρη στην νίκη της στον πρώτο αγώνα. Οι πρωταθλητές Βουλγαρίας πίεσαν για να κάνουν μία σπουδαία ανατροπή εκτός έδρας αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το ματς έμεινε στο 0-0. Έτσι οι Δανοί πήραν την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την μερίδα του λέοντος σε φάσεις στον αγώνα όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Όλσεν που κράτησε ανέπαφη την εστία του.