Ισοπεδωτική η Ρόμα στην Ισπανία

Ο Έντν Τζέκο (εδώ με τον Τριγκέρος) έκανε σμπαράλια την άμυνα της Βιγιαρεάλ
Στα πρώτα παιχνίδια της φάσης των «32» του Γιουρόπα Λιγκ ξεχωρίζει φυσικά το θριαμβευτικό πέρασμα της Ρόμα από την έδρα της Βιγιαρεάλ.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ - ΡΟΜΑ 0-4

Το ματς που ήταν θεωρητικά το ντέρμπι της αγωνιστικής στο Γιουρόπα Λιγκ μετατράπηκε σε ένα υγιεινό περίπατο για την Ρόμα που πέρασε αέρα από το «Θεράμικα» συντρίβοντας την Βιγιαρεάλ με 4-0. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα φυσικά η Ρόμα είναι ήδη στην επόμενη φάση. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Έντιν Τζέκο ο οποίος πέτυχε χατ τρικ σκοράροντας στο 65', στο 79', και στο 86'. Ο Βόσνιος που είναι ένας σκόρερ πολύ μεγάλης κλάσης εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία που του δόθηκε και οδήγησε την ομάδα του στον θρίαμβο. Το σκορ είχε ανοίξει στο 32' ο Παλμιέρι. Όσο για την Βιγιαρεάλ θα μπορούσε να ήταν πιο ανταγωνιστική και κυρίως να πρόσεχε λίγο περισσότερο την άμυνα της και να μην γίνεται έρμαιο στις διαθέσεις των Ρωμαίων.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. - ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ 3-0

Μια από τις πιο αγαπημένες αντιπάλους του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς όταν έπαιζε στην Παρί Σεν Ζερμέν ήταν η Σεντ Ετιέν. Τώρα που ο Σουηδός βρήκε μπροστά του τους «στεφανουά» και με την φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ο Ζλάταν λοιπόν άνοιξε το σκορ στο 15', διπλασίασε τα τέρματα του στο 75' και συμπλήρωσε το χατ τρικ στο 88' οδηγώντας την ομάδα του στην νίκη με 3-0 που την καθιστά και απόλυτο φαβορί για την πρόκριση. Από την άλλη η Σεντ Ετιέν είχε τις φάσεις για να φτάσει σε ένα γκολ και να δώσει άλλο ενδιαφέρον στην ρεβάνς αλλά δεν τα κατάφερε. Στα αξιοσημειωτα του ματς και η πρώτη κόντρα των αδερφών Φλορεντίν και Πολ Πογκμπά.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ - ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ 0-1

Χωρίς να είναι καλύτερη η Φιορεντίνα πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη με 1-0 κόντρα στην Γκλάντμπαχ με 1-0 στην Γερμανία και έγινε το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 44' ο Μπερναρντέσκι με εκτέλεση φάουλ. Τόσο πριν όσο και μετά από το γκολ των «βιόλα» οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του αγώνα και πίεζαν την εστία του Ταταρουσάνου. Παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες όμως τα «πουλάρια» δεν κατάφεραν να σκοράρουν . Πιο σημαντική φάση για τους γηπεδούχους ήταν το δοκάρι του Τζόνσον στο 41' τρία λεπτά δηλαδή πριν από το γκολ της Φιορεντίνα.

ΓΚΕΝΤ - ΤΟΤΕΝΑΜ 1-0

Στην Γάνδη έγινε ένας πολύ ενδιαφέρον αγώνας με την Γκεντ να παίρνει τελικά την νίκη με 1-0 επί της Τότεναμ και να έχει ένα μικρό προβάδισμα για την ρεβάνς στο Λονδίνο. Οι Βέλγοι κατάφεραν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους κόντρα σε μία πολύ καλή επιθετικά ομάδα και με το γκολ του Περμπέ στο 59' πήραν μία πολύ σπουδαία νίκη. Η Τότεναμ είχε την κατοχή τις φάσεις για γκολ από τις οποίες ξεχωρίζει το δοκάρι του Κέιν στο 49' αλλά το γκολ δεν ήρθε για την ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΑΠΟΕΛ 3-2

Τα πράγματα θα μπορουσαν να είναι πολύ άσχημα για τον ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Μπιλμπάο άλλα χάρη στο πείσμα των παικτών του πήρε ένα αποτέλεσμα που του δίνει ελπίδες για την ρεβάνς. Η Μπιλμπάο νίκησε με 3-2 αλλά αυτά τα δύο εκτός έδρας γκολ των Κύπριων ίσως παίξουν σημαντικό ρόλο. Ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στην ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ με τον Εφραίμ στο 36' όμως στο 38' ο Μερκής με αυτογκόλ έφερε το ματς στα ίσια. Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε άριχσαν να πιέζουν ασφυκτικά την άμυνα των φιλοξενούμενων κάτι που μαρτυρά και η διαφορά στις τελικές (22-3) και κατάφεραν να σκοράρουν με τον Αντούριθ στο 61' και τον Γουίλιαμς στο 72'. Ο ΑΠΟΕΛ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με το γκολ του Γιαννιώτα στο 89' έδωσε νέο ενδιαφέρον στην ρεβάνς.

ΑΛΚΜΑΑΡ - ΛΙΟΝ 1-4

Στην επόμενη φάση από τώρα βρίσκεται η Λιόν η οποία πέρασε σαν σίφουνας από την Ολλανδία νικώντας την Άλκμααρ με 4-1 και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία την ρεβάνς. Οι «λιονέ» αυτό που κατάφεραν καλύτερα από τους γηπεδούχους ήταν ότι εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και σκόραραν τέσσερις φορές. Η Λιόν προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο με τα γκολ του Τουσάρ στο 26' και του Λακαζέτ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0 στο 57' κι έδωσε διαστάσεις στην νίκη της Λιόν. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με πέναλτι του Αλιρέζα Τζαχανκμπάς στο 66' καθώς μόνο έτσι νικήθηκε ο Άντονι Λόπες. Το σκορ έκλεισε ο Φερί στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΛΕΓΚΙΑ - ΑΓΙΑΞ 0-0

Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα εκτός από το γκολ ήταν αυτό που έγινε στην Βαρσοβία ανάμεσα στην Λέγκια και τον Άγιαξ. Οι δύο ομάδες παρά το 0-0 το οποίο σφράγισε τις προσπάθειες τους έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο με καλό ρυθμό και πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Ο «Αίαντας» που είναι και το θεωρητκό φαβορί για την πρόκριση, κάτι που είχε κάνει και πέρσι κόντρα στην Λέγκια, είχε την μερίδα του λέοντος σε τελικές φάσεις αλλά και οι γηπεδούχοι είχαν τις στιγμές τους. Το σκορ όμως δεν άνοιξε και στην ρεβάνς στην Ολλανδία ο Άγιαξ θα έχει τον πρώτο λόγο.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ - ΖΕΝΙΤ 2-0

Πολύ σημαντικό προβάδισμα πήρε η Άντερλεχτ μετά την νίκη της με 2-0 κόντρα στην σαφώς ανέτοιμη Ζενίτ. Οι Ρώσοι που λόγω της χειμερινής διακοπής στο πρωτάθλημα τους δεν έχουν παιχνίδια στα πόδια τους μπήκαν νωθρά στο ματς και αυτό φρόντισαν να το εκμεταλλευτούν οι «μοβ». Με πρωταγωνιστή τον Ατσεαμπόνγκ που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του στο 5' και στο 31' η Άντερλεχτ έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε δεν έγιναν πολλές φάσεις και οι Βέλγοι θα πάνε στην Ρωσία με πολύ μεγάλο πλεονέκτημα.

ΘΕΛΤΑ - ΣΑΧΤΑΡ 0-1

Στο Βίγκο η Θέλτα είχε τις φάσεις για το γκολ το οποίο όμως το έβαλε η Σαχτάρ πήρε την πολύ μεγάλη νίκη με 1-0 και έχει βάλει πολύ γερά τις βάσεις για να φτάσει στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 27' με τον Γκονζάλο Μπλάνκο με τον Αργεντινό να σκοράρει στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Σαχτάρ. Οι Ουκρανοί μετράνε εννιά σερί νίκες στην διοργάνωση καθώς είχε πετύχει το απόλυτο και στην φάση των ομίλων.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 1-0

Το γρήγορο γκολ του Κλάεσον ο οποίος σκόραρε στο 4' η Κράσνονταρ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 1-0 κόντρα στην Φενερμπαχτσέ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Σε γενικές γραμμές η ομάδα του Ιγκόρ Σαλίμοφ ήταν καλύτερη και είχε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ με πιο σημαντική το δοκάρι του Σμόλοφ στο 79'. Από την άλλη η Φενερμπαχτσέ δεν μπόρεσε να μπει στον ρυθμό του αγώνα και να πάρει κάτι από το ματς. Στην ρεβάνς όμως της Κωνσταντινούπολης οι παίκτες του Ντικ Άντβοκατ μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση και να προκριθούν.

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ - ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ 1-3

Αντίθετα η άλλη ομάδα της Κωνσταντινούπολης η Μπεσίκτας μπορεί να προετοιμάζεται από τώρα για την κλήρωση της επόμενης φάσης μετά την νίκη της στο Ισραήλ επί της Χαποέλ Μπερ Σεβά με 3-1. Οι «αετοί» άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Σοάρες στο 42' αλλά η Χάποελ ισοφάρισε στο 44' με τον Μπάρντα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Τοσούν στο 60' και σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις του αγώνα κι ενώ η Χάποελ έψαχνε την ισοφάριση ο Χάτσινσον έκανε το τελικό 3-1 για την Μπεσίκτας.

ΡΟΣΤΟΦ - ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ 4-0

Αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση έγινε η Ροστόφ η οποία συνέτριψε με 4-0 την Σπάρτα Πράγας και μόνο αν αυτοκτονήσει θα μείνει εκτός συνέχειας. Οι Ρώσοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ σχετικά νωρίς με τον Μεβλίγια στο 15'. Η φάση όμως που άλλαξε την ροή του αγώνα ήταν η αποβολή του Κονατέ στο 32'. Παίζοντας με παίκτη λιγότερο οι Τσέχοι κατέρρευσαν και η Ροστόφ έκανε πάρτι μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Πολοζ στο 38' έκανε το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Νομπόα πέτυχε ένα ακόμα γκολ για του Ρώσους. Το τέταρτο γκολ της Ροστόφ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 68' με τον Αζμούν.

ΑΣΤΡΑ - ΓΚΕΝΚ 2-2

Δύο φορές προηγήθηκε η Γκενκ στην Ρουμανία αλλά ισάριθμες ισοφάρισε η Άστρα για ένα χορταστικό 2-2. Οι Βέλγοι που με την εκτός έδρας ισοπαλία είναι το φαβορί για την πρόκριση άνοιξαν το σκορ με τον Καστάν στο 25' αλλά οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν με τον Μπουντέσκου στο 43' και έκλεισαν με αυτό τον τρόπο το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης το οποίο έδειξε να το πετυχαίνουν οι Βέλγοι με τον Τροσάρ στο 83'. Ωστόσο ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου κρατάει μέχρι το 90' και σε αυτό ακριβώς το λεπτό ο Σέτο ισοφάρισε εκ νέου για την Άστρα.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ - ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ 1-2

Στον αγώνα δύο ομάδων που προήλθαν από τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ η Κοπεγχάγη πήρε την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Λουντογκόρετς με 2-1 και έγινε το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς για τους Δανούς με το αυτογκόλ του Άμπελ κάτι που στοίχισε στους γηπεδούχους. Παρότι είχε την κατοχή η Λουντογκόρετς δεν κατάφερε να σκοράρει. Αντίθετα η Κοπεγχάγη ήταν αυτή που πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Τούτουχ στο 53'. Οι Βούλγαροι πάντως άξιζαν ένα γκολ το οποίο και πέτυχαν στο 81' με τον Κεσερού.