Καλπάζει και στο κύπελλο ο ΠΑΟΚ (vid)

Ο Πρίγιοβιτς έδωσε ισχυρό προβάδισμα στον δικέφαλο του βορρά
Με λίγες τελικές, με σχετικά μέτρια εμφάνιση, με 10 παίκτες από το 70’, κι όμως κατάφερε να νικήσει στα Πηγάδια με 1-2 την πολύ καλή ομάδα της Ξάνθης και να πάρει ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Γιατί όλα αυτα; Γιατί βγάζει την ποιότητα που διαθέτει, ενω έχει και… Πρίγιοβιτς.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, που είχε δικαιολογημένα για μια υπόδειξη οφσάιντ του Γιουνές, επιχείρησε κυρίως με σουτ εκτός περιοχής να βάλει δύσκολα στον Γλύκο αλλά δεν τα κατάφερε.
Ένας εξαιρετικός συνδυασμός, όμως Ενρίκε – Μπίσεσβαρ και το τελείωμα με προβολή του πολύ αποτελεσματικού Μυστακίδη έδωσε στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα και άλλαξε τα δεδομένα. Ήταν το 21’ και η Ξάνθη όφειλε να γίνει πιο επιθετική. Να κάνει ένα παιχνίδι που δεν ξέρει πολύ καλά.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε και παρότι είχε τις προϋποθέσεις να φτάσει σε δεύτερο γκολ, δεν βρήκε την καλή τελική πάσα για να το πετύχει. Ίδια η εικόνα και του δευτέρου ημιχρόνου μόνο που η Ξάνθη ήταν αυτή τη φορά αποτελεσματική και στο διάστημα της κυριαρχίας της στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, έκανε το 1-1 με τον Λάζιτς στο 52’.

Και ενώ η Ξάνθη συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό, ήρθε ο Πρίγιοβις να δείξει πως έχει πολύ καλή σχέση με τα αντίπαλα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του ο Σέρβος με εξαιρετικό τρόπο και δυνατό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-2 και ουσιαστικά χάρισε το τεράστιο πλεονέκτημα για την πρόκριση στην ομάδα του.

Πλεονέκτημα που ο ΠΑΟΚ δεν έχασε ακόμα και όταν χρειάστηκε να αγωνιστεί με 10 παίκτες λόγω της ανόητης αποβολής του Ενρίκε στο 70'.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας (80' Σολτάνι), Σίλα, Λουσέρο, Καμαρά (72' Τριάδης), Λάζιτς (86' Μεχία), Πιτσέλι, Βασιλακάκης, Γιουνές.

ΠΑΟΚ (Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Βαρέλα, Μαλεζάς, Κάνιας (31' Κάτσε), Σάχοφ, Μπίσεσβαρ (73' Κίτσιου), Μυστακίδης, Ενρίκε, Κουλούρης (59' Πρίγιοβιτς).