Καταιγιστική η Σίτι στο Λονδίνο

Οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι πανηγυρίζουν
Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η μόνη από τις ομάδες της κορυφής που κατάφερε να φτάσει στην νίκη σ' αυτή την αγωνιστική στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από το Λονδίνο νικώντας την Γουέστ Χαμ με 4-0. Οι «πολίτες» καθάρισαν την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο καθώς προηγήθηκαν με 3-0. Ο Ντε Μπρούιν, ο Νταβίντ Σίλβα και ο Γκαμπριέλ Ζεσούς πέτυχαν τα γκολ για την Μάντσεστερ Σίτι που έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. Με την νίκη της αυτή η Σίτι έφτασε την Λίβερπουλ στην τέταρτη θέση. Αντίθετα η άλλη ομάδα του Μάντσεστερ η Γιουνάιτεντ έμεινε στο 0-0 με την Χαλ Σίτι στο «Ολντ Τράφορντ». Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο είχε τις φάσεις για να φτάσει σε ένα γκολ αλλά δεν τα κατάφερε. Τέλος χωρίς νικητή έληξε και το παιχνίδι της Στόουκ Σίτι με την Έβερτον που αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1.

Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σ. 0-4
(17' Ντε Μπρούιν, 21' Σίλβα, 39' Ζεσούς, 67' πεν. Τουρέ)

Μάντσεστερ Γ. - Χαλ Σίτι 0-0

Στόουκ Σίτι - Έβερτον 1-1