Κατέβασαν τα ρολά στην Κέρκυρα

Χάθηκαν ευκαιρίες, αλλά Κουτζαβασίλης και Κυριακίδης απέτρεψαν το γκολ
Σε ένα καλό ματς με πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες Κουτζαβασίλη και Κυριακίδη (έπιασε πέναλτι) Κέρκυρα και Παναιτωλικός αναδείχτηκαν ισόπαλοι 0-0 στο νησί των Φαιάκων στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παραμένουν ισόβαθμες οι δύο ομάδας στον πίνακα της βαθμολογίας.

Αξίζει πάντως, να σημειωθεί ότι η Κέρκυρα παρά ως γηπεδούχος, προτίμησε να παίξει αρκετά επιφυλακτικά δίνοντας χώρο στον Παναιτωλικό και ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις. Έτσι, οι Αγρινιώτες που μπήκαν με πάθος πήραν την κατοχή και στο 34' είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς όταν μετά από την σέντρα του Ρέι και την κόντρα στον Σπίνουλα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Κουτζαβασίλη! Τρία λεπτά αργότερα, όμως, η Κέρκυρα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσοκάνη,  αλλά ο Κυριακίδης νίκησε από την άσπρη βούλα τον Τουράμ στην αριστερή του γωνία. Στο 42' ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Ρέι στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους.

Οι αλλαγές του Χάβου στο ημίχρονο βελτίωσαν ακόμα περισσότερο την εικόνα του Παναιτωλικό,  αλλά η Κέρκυρα κράταγε μακριά τους κινδύνους και όσο πέρναγε η ώρα κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 60' ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε το σουτ του Ρόσα, ενώ στο 72' ήταν η σειρά του Κυριακίδη να επέμβει στην προσπάθεια του Ιωάννου, ενώ στο 78' έδιωξε το σουτ του Ντουαλά. Στο 83’ ούτε ο Λόπες κατάφερε να νικήσει τον Κουτζαβασίλη, ο οποίος πέντε λεπτά αργότερα είδε το σουτ του Μουνιός να περνάει λίγο άουτ. Ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας κράτησε τον βαθμό για την ομάδα του και στο 90' νικώντας εξ επαφής και τον Παπαδόπουλο.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκόμες (84’ Γεωργίου), Ντιμιτρόφσκι, Ζαραδούκας, Σπίνουλας, Κεϊτά, Σιόντης, Ιωάννου, Κόντος (60’ Παμλίδης), Κ. Ντιόγκο (68’ Ντουαλά), Τουράμ.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας (46’ Ροντρίγκες), Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκος Πάουλο (46’ Μπράβο), Ρέι, Ρόσα (84’ Μουνιός), Λόπες, Παπαδόπουλος.