Κλειδώνει την δεύτερη θέση με ανατροπή

Φάση από τον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ
Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ που έγινε στην Κυψέλη και πολύ δύσκολα θα χάσει την δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο.

VOLLEY LEAGUE

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ 3-2

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-2 (23-25, 22-25, 25-16, 25-17, 15-9) και έκανε το πλέον αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στο πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ ο οποίος προερχόταν από την εντός έδρας ήττα του από τον Ολυμπιακό ήθελε να ρεφάρει και μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πήρε τα δύο πρώτα σετ βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τον «δικέφαλο του βορρά» ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στην συνέχεια και έφτασε στην ολική ανατροπή. Οι γηπεδούχοι πήραν σχεδόν όλες τις μάχες στο φιλέ αφού τα μπλοκ ήταν 20-8 υπέρ του Παναθηναϊκού και αυτό ήταν ο βασικός λόγος που η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε την ανατροπή. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Λάζαρ Τσίροβιτς με 27 πόντους και ακολούθησε ο Λάζαρο Μεργκαρέχο με 18. Για τον ΠΑΟΚ ο Σάσα Στάροβιτς είχε 24 πόντους.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ 3-1

Στην 16η αγωνιστική κατάφερε η Ορεστιάδα να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε της Κύζικου με 3-1 (25-23, 25-22, 22-25, 25-20) και έδειξε ότι κανείς δεν πρέπει να ξεγράφει τους ακρίτες. Στο πρώτο σετ το ματς ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους να το κατακτούν στο τέλος ενώ στο δεύτερο πήραν από νωρίς το προβάδισμα και το κράτησαν για το 2-0. Η Κύζικος προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο σετ και διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα φτάνοντας στην κατάκτηση του. Η Ορεστιάδα όμως ήταν πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη και πολύ δύσκολα θα άφηνε την ευκαιρία να της ξεφύγει. Η ομάδα του Μπάμπη Σταματόπουλου κυριάρχησε μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και έφτασε στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Ορεστιάδα ήταν ο Γουίλιαμ Λουκούμι με 28 πόντους και ακολούθησε ο Στέφεν Νας με 12. Για την Κύζικο ο Τιάγκο Μασιέλ είχε 25 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 0-3

Στην μάχη της τετράδας μπήκε και πάλι δυναμικά ο Παμβοχαϊκός ο οποίος μετά την πρόκριση του στο Κύπελλο κόντρα στον Φοίνικα πέρασε και από την Θεσσαλονίκη νικώντας τον Ηρακλή με 3-0 (18-25, 15-25, 19-25). Η ομάδα του Βραχατίου ήταν πολύ καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους να αντιδράσουν. Μόνο στο ξεκίνημα του τρίτου σετ προσπάθησε η ομάδα του Γιάννη Ορφανού να φανεί ανταγωνιστική αλλά μετά το πρώτο τεχχνικό τάιμ άουτ ο Παμβοχαϊκός κυριάρχησε στο γήπεδο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκρέγκορι Πέτι με 16 πόντους και ακολούθησε ο Παναγιώτης Πελεκούδας με 13. Για τον Ηρακλή ο Νίκος Χριστόφας είχε 14 πόντους.

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 0-3

Την είσοδο στην οχτάδα έτσι κι άλλιως την έχει εξασφαλίσει ο Εθνικός Αλεξανδρούπολη αλλά με νίκες σαν αυτή στην έδρα της Κηφισιάς δείχνει ικανός για ακόμα πιο ψηλά. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη πέρασε από το «Ζηρίνειο» νικώντας με 3-0 (25-27, 24-26, 23-25). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τα δύο πρώτα σετ να κρίνονται στην παράταση και το τρίτο με την μικρότερη δυνατή διαφορά των δύο πόντων. Μάλιστα στο πρώτο και στο τρίτο η Κηφισιά είχε το προβάδισμα. Πρώτος σκόρερ για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ήταν ο Λεάλ Χουάρες με 19 πόντους και ακολούθησε ο Νίκος Παλέντζας με 18. Για την Κηφισιά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ είχε 19 πόντους.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 3-0

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Φοίνικας Σύρου ο οποίος χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στην ελλιπή Παναχαϊκή επιβλήθηκε με 3-0 (25-13, 25-17, 25-19). Η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς κυριάρχησε κόντρα σε ένα σύνολο που παρατάχθηκε με αναπληρωματικούς αφού στόχος της ομάδας της Πάτρας είναι η καλή παρουσία στα πλέι άουτ. Έτσι ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική. Πρώτος σκόρερ για τον Φοίνικα ήταν ο Μίλια Μρντακ με 13 πόντους και ακολούθησαν οι Χρήστος Παπαδόπουλος και Ρεϊνάλντο που είχαν από 10. Για την Παναχαϊκή ο Βασίλης Κωστόπουλος είχε 10 πόντους.

12.Ορεστιάδα 4

Ολυμπιακός και Ηρακλής Χαλκίδας έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού πήραν εύκολα την νίκη επί του Πανναξιακού
Πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο έκανε ο Ολυμπιακός που κράτησε την διαφορά των τεσσάρων βαθμών από τον Παναθηναϊκό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 3-0

Σε ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Πανναξιακού στο Ρέντη με 3-0 (25-21, 25-21, 25-17) και πλέον θα πρέπει να αυτοκτονήσει για να χάσει την πρώτη θέση αφού έχει αέρα τεσσάρων βαθμών από τον δεύτερο Παναθηναϊκό. Το ματς ήταν αμφίρροπο μόνο στο πρώτο σετ ενώ στην συνέχεια ο Ολυμπιακός με πολύ καλό σερβίς και το μπλοκ άμυνα να δουλεύει άψογα έφτασε χωρίς πολλά προβλήματα στην νίκη. Από την άλλη ο Πανναξιακός είχε σε πολύ κακή μέρα την Φρέσκο η οποία με μόνο μία τελειωμένη επίθεση δεν βοήθησε την ομάδα της. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίππε με 16 πόντους και ακολούθησαν η Νατζέγια Μαλασάι και η Μελίνα Εμμανουηλίδου με 10. Για τον Πανναξιακό η Μόνικα Πότοκαρ είχε 16 πόντους.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-3

Στο δεύτερο ντέρμπι της ημέρας ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα από την Σαντορίνη νικώντας τον ΑΟ Θήρας με 3-0 (23-25, 18-25, 22-25) και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της δεύτερης θέσης. Μάλιστα οι «πράσινες» που υποδέχονται την επόμενη αγωνιστική τον Ολυμπιακό θα εξαντλήσουν τις πιθανότητες τους για την πρωτιά αλλά είναι πολύ δύσκολο αφού ακόμα κι αν νικήσουν με καθαρό σκορ τον μεγάλο τους αντίπαλο δεν είναι αρκετό για να τον ξεπεράσουν. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη στο πρώτο σετ δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε στις λεπτομέρειες για να επικρατήσει πιο εύκολα στο δεύτερο πιέζοντας στο σερβίς. Στο τρίτο το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός στα κρίσιμα.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ 0-3

Πολύ σημαντική νίκη που τους φέρνει στην έκτη θέση της βαθμολογίας πέτυχαν οι Μακεδόνες Αξιού που νίκησαν εκτός έδρας το Μαρκόπουλο με 3-0 (24-26, 23-25, 25-27) και το ξεπέρασαν στον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της όταν και προηγήθηκε 10-3. Το Μαρκόπουλο αντέδρασε και το σετ έγινε ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση. Το ματς συνέχισε να είναι αμφίρροπο σε όλη την διάρκεια του με τις φιλοξενούμενες να καταφέρνουν στους πόντους που έκριναν τα σετ να είναι αυτές που έβγαιναν νικήτριες αφού είχαν το καθαρό μυαλό για να πετύχουν τον στόχο τους.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΑΡΗΣ 0-3

Στην πέμπτη θέση ανέβηκε ο Άρης ο οποίος ξεπέρασε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το εμπόδιο του Αίαντα Ευόσμου και μάλιστα εκτός έδρας με 3-0 (16-25, 13-25, 22-25). Οι «κίτρινες» που δείχνουν πολύ καλή εικόνα στα τελευταία παιχνίδια κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σετ και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις γηπεδούχες. Από την άλλη ο Αίαντας Ευόσμου που μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα έχει μπει σε περιπέτειες ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο τρίτο σετ. Η όποια προσπάθεια της ομάδα του Ηλία Ζωλοσταθιάδη όμως είχε διάρκεια μέχρι το 21-21 αφού στην συνέχεια ο Άρης έκανε ένα επί μέρους 4-1 και έφτασε στην νίκη.

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ - ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ 1-3

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Θέτιδα Βούλας στην έδρα της Ελπιδας Αμπελοκήπων με 3-1 (23-25, 20-25, 25-20, 25-27) και ξαναμπήκε δυναμικά στην διεκδίκηση της παραμονής στην μεγάλη κατηγορία. Η ομάδα του Σούλη Τουρσούγκα είχε το καθαρό μυαλό στα δύσκολα και πήρε την νίκη κόντρα σε μία Ελπιδα που λύγισε από το άγχος. Η Θέτιδα με πολύ καλό σερβίς κατάφερε να πάρει τα δύο πρώτα σετ αν και στο πρώτο βρέθηκε πίσω με 20-17. Στο τρίτο οι γηπεδούχες προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 2-1 αλλά η προσπάθεια τους αυτή δεν είχε συνέχεια αφού στο τέταρτο παρότι προηγήθηκαν 22-18 δεν μπόρεσαν να το κρατήσουν και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.

ΑΕΚ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 0-3

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα η Ηλιούπολη πέρασε από την έδρα της ουραγού και ουσιαστικά καταδικασμένης ΑΕΚ με 3-0 (9-25, 17-25, 17-25). Στο πρώτο σετ η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη κυριάρχησε ολοκληρωτικά ενώ και στην συνέχεια η Ηλιούπολη είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και δεν απειλήθηκε. Από την άλλη η ΑΕΚ θύμισε περισσότερο την ομάδα που προκαλούσε οίκτο στον πρώτο γύρο και όχι το σύνολο που παλεύει τα παιχνίδια στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος. Με την νίκη της αυτή η Ηλιούπολη έκανε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή της ενώ οι ελπίδες της ΑΕΚ είναι μόνο μαθηματικές.