Κόκκινη κυριαρχία στο φιλέ

Η Σάσκια Χίππε ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού
Καπάρωσε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο ο Ολυμπιακός που πέρασε αλώβητος και από την έδρα του Παναθηναϊκού.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3

Λίγες μέρες πριν από τον πρώτο αγώνα με την Αστερίξ ο Ολυμπιακός καθάρισε με την υπόθεση πρωτιάς στην βαθμολογία αφόύ πέρασε από το Μετς νικώντας τον Παναθηναϊκό με 3-1 (26-24, 17-25, 16-25, 21-25). Το παιχνίδι είχε πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καλός ρυθμός. Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκος πήρε το πρώτο σετ στην παράταση αλλά στην συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» με πίεση στο σερβίς χάλασαν την υποδοχή των γηπεδούχων και πήραν εύκολα τα δύο επόμενα σετ. Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 6-0 όμως ο Ολυμπιακός περιόρισε τα λάθη του και ισοφάρισε 7-7. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το 19-18 αλλά στο τέλος και πάλι τα λάθη στην υποδοχή στοίχισαν και ο Ολυμπιακός έφυγε με τους τρεις βαθμούς. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Σάσκια Χίππε με 21 πόντους και ακολούθησε η Κατερίνα Γιώτα με 11. Για τον Παναθηναϊκό η Λίτσα Μερτέκη είχε 16 πόντους.

ΠΑΟΚ - ΚΗΦΙΣΙΑ 3-0

Στις νίκες επέστρεψε ο ΠΑΟΚ ο οποίος ξεπέρασε χωρίς βαθμολογική απώλεια το εμπόδιο της Κηφισιάς νικώντας με 3-0 (25-22, 25-21, 25-20). Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πιέστηκε κάπως περισσότερο στο πρώτο σετ όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-6 και 16-15 αλλά στην συνέχεια ο «δικέφαλος του βορρά» πήρε τους πόντους που χρειαζόταν. Στο δεύτερο και στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν επέτρεψε στην ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη να φανεί απειλητική. Μετά από αυτή την νίκη ο ΠΑΟΚ δύσκολά θα χάσει την τρίτη θέση ενώ η Κηφισιά έχασε έδαφος στην μάχη για την τέταρτη. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Σάσα Στάροβιτς με 16 πόντους και ακολούθησε ο Αμαράλ Ντάντε με 11. Για την Κηφισιά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ είχε 15 πόντους.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ 2-3

Σημαντική νίκη πέτυχε η Κύζικος Νέας Περάμου που πέρασε με 3-2 (25-20, 17-25, 25-20, 23-25, 7-15) από την έδρα της Παναχαϊκ΄ςη και ανέβηκε στην ένατη θέση. Οι δύο ομάδες μαζί με τον Ηρακλή Χαλκίδας και την Ορεστιάδα δεν θα αποφύγουν τα πλέι άουτ και ο στόχος τους είναι η καλύτερη θέση για το πλεονέκτημα σ' αυτή την διαδικασία. Το παιχνίδι είχε αλλαγές συναισθημάτων από σετ σε σετ με την Παναχαϊκη να είναι καλύτερη και να παίρνει σχετικά εύκολα το πρώτο σετ και την Κύζικο να απαντάει με το ίδιο νόμισμα στο δεύτερο. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο τρίτο όμως στο τέταρτο η Κύζικος πήρε μία μικρή διαφορά την οποία κράτησε μέχρι το τέλος και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου ξεκίνησε πολύ δυνατά προηγήθηκε με 5-0 και 10-5 και καθάρισε την νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Κύζικο ήταν ο Τιάγκο Μασιέλ που είχε 24 πόντους και ακολούθησε ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου με 13. Για την Παναχαϊκή ο Νίκος Ρουμελιώτης είχε 27 πόντους.