Ξανά μόνη πρώτη η Μονακό

Ο Καμίλ Γκλικ άνοιξε το σκορ για την Μονακό
Μόνη στην κορυφή του Σαμπιονά είναι και πάλι η Μονακό που πέρασε από την έδρα της Γκινγκάμπ έστω και δύσκολα.

Οι Μοναγάσκοι επικράτησαν με 2-1 και ξέφυγαν κατά τρεις βαθμούς από την Νις. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ μετά την υπερπροσπάθεια μεσοβδόμαδα με την Μάντσεστερ Σίτι για το Τσάμπιονς Λιγκ παρουσιάστηκε κάπως νωθρή. Ωστόσο ο Γκλικ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στην συνέχεια η Γκινγκάμπ προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης όμως δεν τα κατάφερε και η Μονακό πέτυχε και δέυτερο γκολ με τον Φαμπίνιο να ευστοχεί σε πέναλτι. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο τέλος αλλά ήταν πια αργά. Στα άλλα ματς της ημέρας η Μπορντό με δύο γκολ του Ουνάς πέρασε με 3-2 από την έδρα της Λιλ και ανέβηκε στην πέμπτη θέση. Τους τρεις βαθμούς πήρε και η Ανζέρ που νίκησε με 3-0 την Μπαστιά αλλά και η Ρεν που επικράτησε με 1-0 της ουραγού Λοριάν. Τέλος ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι της Νανσί με την Τουλούζ.

Γκινγκάμπ - Μονακό 1-2
(90' Ντιντό - 24' Γκλικ, 86' πεν. Φαμπίνιο)

Νανσί - Τουλούζ 0-0

Λιλ - Μπορντό 2-3
(66' πεν. Ντε Πρεβίλ, 67' Έντερ - 16' Βάντα, 78', 82' Ουνάς)

Ανζέρ - Μπαστιά 3-0