Κυπελλούχος με περίπατο η Νέα Ιωνία

Τα κορίτσια της Νέας Ιωνίας πανηγυρίζουν με το Κύπελλο
Το τέταρτο Κύπελλο της ιστορίας της κατέκτησε η Νέα Ιωνία η οποία στον τελικό΄πήρε εύκολα την νίκη από την Αναγέννηση Άρτας.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 37-17

Τα τελευταία χρόνια η Νέα Ιωνία είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα και αυτό το έδειξε και στον τελικό του Κυπέλλου όπου συνέτριψε την Αναγέννηση Άρτας με 37-17 και κατέκτησε το τρόπαιο για τέταρτη φορά στην ιστορία της. Η Νέα Ιωνία ξεκίνησε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και στα μισά του ημιχρόνου το σκορ ήταν ήδη στο 10-3 ενώ στην ανάπαυλα η Νέα Ιωνία ήταν μπροστά με 19-8. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου με τις πρωτοπόρους του πρωταθλήματος να μεγαλώνουν διαρκώς την διαφορά που έφτασε στα 20 γκολ στο τέλος του αγώνα. Από την άλλη η Αναγέννηση Άρτας δεν μπορούσε να ακολουθήσει και η ήττα ήρθε φυσιολογικά. Κορυφαία της Νέας Ιωνίας και MVP του τελικού ήταν η Παππά με 9 γκολ ενώ για την ομάδα της Άρτας η Μπαλάφα και η Σκάρα είχαν από 4 γκολ.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ - ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 25-20

Σε εξ αναβολής αγώνα της Α1 των Γυναικών ο Φιλώτας Φλώρινας επικράτησε του Αρίωνα Πτολεμαΐδας με 25-20 και ανέβηκε στην έκτη θέση κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του. Η ομάδα της Τάνιας Τσουτσουλάκη κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ προς το τέλος που ημιχρόνου που έληξε με 12-10 για τον Φιλώτα. Στην επανάληψη η γηπεδούχος ομάδα ανέβασε την απόδοση της και έχτισε μία διαφορά της τάξεως των 4 γκολ (15-11 και 16-12). Παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν ο Φιλώτας δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Τρούμπσκα με 8 γκολ ενώ για τον Αρίωνα που παραμένει χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα η Τσερέπη σκόραρε 6 φορές.