Λύγισαν στο τέλος τα κορίτσια

Η εθνική ομάδα των Γυναικών γνώρισε την ήττα στην Ολλανδία
Στο τέλος γνώρισε την ήττα από την Ολλανδια η εθνική μας ομάδα των Γυναικών στα πλαίσια των προκριματικών του Γουόρλντ Λιγκ.

ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 10-9

Σε αγώνα που έγινε στο Νίβερνταλ η ελληνική εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα από την Ολλανδία με 10-9 σε ένα πολύ καλό παιχνίδι που είχε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 7-5 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο όμως η εθνική μας ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8 δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο. Στο τέλος όμως ήταν η Ολλανδία αυτή που πήρε την νίκη με 10-9 χάρη σε ένα γκολ της Φαν Ντε Γκράαφ 1:09 πριν από το τέλος του αγώνα. Πρώτη σκόρερ για την Ολλανδία ήταν η Σμιτ με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Στόμπχορστ 2, Κούλχαας 1, Φαν Ντερ Γκράαφ 1, Φαν Τουρν 1, Κλάασεν 1, Γιάουστρα 1. Για την εθνική μας σκόραραν οι Τσουκαλά 3, Ε. Πλευρίτου 3, Αβραμίδου 2, Μανωλιουδάκη 1.