Με ανατροπή στην κορυφή

Οι παίκτες της Νις πανηγυρίζουν
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Νις κατάφερε τελικά να πάρει την νίκη κόντρα στην Μονπελιέ και να πιάσει στην κορυφή την Μονακό.

Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ του Μουνιέ όμως κατάφερε στην επανάληξη να φτάσει στην ανατροπή και να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς που την κρατάνε γερά μέσα στην διεκδίκηση του τίτλου. Πρωταγωνιστής στην νίκη της Νις ήταν ο Μικαέλ Λε Μπιχάν που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του και την οδήγησε στην νίκη. Στο άλλο ματς της ημέρας η Ναντ επικράτησε με 3-1 της Ντιζόν και ανέβηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας. Τα «καναρίνια» καθάρισαν την υπόθεση νίκη στο δεύτερο ημίχρονο και απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Ναντ - Ντιζόν 3-1
(3' Μπαμού, 59' πεν. Σάλα, 79' Πάρντο - 37' αυτ. Ντιμπουά)