Με νίκες συνέχισαν τα φαβορί

Εντυπωσιακή φάση από τον αγώνα του Ολυμπιακού με τον ΝΟ Καλαμακίου
Εύκολα ή δύσκολα τα φαβορί συνέχισαν με νίκες στο πρωτάθλημα της Α1 των Ανδρών στο πόλο όπου πραγματοποιήθηκε η 15η αγωνιστική.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 25-4

Κάνοντας έναν ακόμα υγιεινό περίπατο ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον ΝΟ Καλαμακίου με 25-4 και συνεχιζει την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα. Φυσικά ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική αφού η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι τεράστια. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου προηγήθηκε με 10-2 στο ημίχρονο αλλά η συνέχεια ήταν ακόμα χειρότερη για τους φιλοξενούμενους. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Εσπανιόλ με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Γενηδουνιάς 4, Πρέκας 4, Φουντούλης 3, Μουρίκης 3, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 2, Κολόμβος 2, Μυλωνάκης 1, Ποντικέας 1. Για τον ΝΟ Καλαμακίου σκόραραν οι Χάλαρης 1, Δουδέσης 1, Ιωαννίδης 1, Αλεβιζος 1.

ΝΟ ΧΙΟΥ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 7-17

Εύκολο πέρασμα για την Βουλιαγμένη από το νησί της μαστίχας όπου επιβλήθηκε του ΝΟ Χίου με 17-7 και παραμένει σταθερά στην δεύτερη θέση. Οι παίκτες του Κώστα Λούδη επέβαλαν από το ξεκίνημα του αγώνα τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 8-2 στο ημίχρονο. Η Χίος δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι και η Βουλιαγμένη έφτασε εύκολα στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Καπότσης με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Βίκο 3, Σολανάκης 3, Βελώνιας 2, Χρυσοσπάθης 1, Γουβής 1, Αφρουδάκης 1, Καλαϊτζής 1. Για τον ΝΟ Χίου σκόραραν οι Τεσάνοβιτς 2, Μιμίδης 1, Καλαργυρός 1, Βουκμίροβιτς 1, Γκιουβέτσης 1, Καλής 1.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 5-8

Μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά στο τέλος ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη κόντρα στον ΝΟ Πατρών με 8-5 εκτός έδρας και παραμένει τρίτος στην βαθμολογία. Οι «πράσινοι» τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους ψυχωμένους Πατρινούς και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ μόλις με 5-3. Η ομάδα του Νάσου Ηρειώτη κατάφερε να κρατήσει αυτό το προβάδισμα και να φτάσει την νίκη αλλά προβλημάτισε με την απόδοση της. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Δερμιτζάκης με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Καλογεράκος 2, Βιτέλας 1, Φώσκολος 1, Χαραλαμπόπουλος 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Αθανασίου 1, Τουλγαρίδης 1, Φύκουρας 1, Παπάκος 1, Γκότσης 1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΓΛΥΦΑΔΑ 2-8

Παίζοντας καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο η Γλυφάδα πέρασε με 8-2 από την Νέα Σμύρνη και παραμένει στην πρώτη τετράδα. Από την άλλη ο Πανιώνιος ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο όπου το σκορ ήταν 3-2 για την Γλυφάδα αλλά στην συνέχεια κατέρρευσε. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της στην επανάληψη και έφτασε πολύ εύκολα στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Γλυφάδα ήταν ο Γιαννόπουλος με 2 γκολ και ακολούθησαν οι Τζελάτης 1, Φωτόπουλος 1, Παπαναστασίου 1, Παπούκας 1, Αλεξίου 1, Σκουμπάκης 1. Τα γκολ του Πανιωνίου τα πέτυχαν οι Καρακάσης 1, Κουτσιαλής 1.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ - ΕΘΝΙΚΟΣ 10-8

Στην έκτη θέση ανέβηκε το Παλαιό Φάληρο που επικράτησε του Εθνικού με 10-8 σε ένα πολύ σπουδαίο ματς. Η ομάδα του Νίκου Μαμούρη φρόντισε από την αρχή του αγώνα να δείξει τις διαθέσεις της και κατάφερε να προηγηθεί με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 6-3 στο ημίχρονο. Ο Εθνικός στην συνέχεια προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση αλλά οι γηπεδούχοι είχαν το καθαρό μυαλό να κρατήσουν το προβάδισμα και να φτάσουν σ' αυτή την τόσο σημαντική νίκη. Τα γκολ για το Παλαιό Φάληρο τα πέτυχαν οι Γαρδικας 2, Κουρλιάφτης 2, Θεοδωρόπουλος 2, Τσαχιλίδης 1, Τρούλος 1, Γαβαλάς 1, Κάκαρης 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Τζώρτζης 2, Παπαδόγκωνας 2, Χονδροκούκης 2, Κόχειλας 1, Σιώνης 1.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ 11-6

Πολύ σημαντική νίκη που του δίνει αβαντάζ για τα πλέι οφ πέτυχε ο Υδραϊκός που επικράτησε του ΠΑΟΚ με 11-6 και τον ξεπέρασε στην βαθμολογία. Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 6-2 βάζοντας τις βάσεις για την σπουδαία αυτή νίκη. Στο τρίτο οκτάλεπτο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς και μείωσε σε 8-5 αλλά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κι έφτασαν στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Υδραϊκό ήταν ο Χατζηκυριακάκης με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Στελλάτος 2, Θαλασσινός 1, Μιτελούδης 1, Μπλάνης 1, Σαρτζετάκης 1, Λιαπάκης 1, Βλοντάκης 1. Για τον ΠΑΟΚ σκόραραν οι Σαρησάββας 1, Ζάτοβιτς 1, Νικολαΐδης 1, Παπαποστόλου 1, Σάριτς 1, Προσινικλής 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 12-10

Εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο για τις θέσεις 3-6 έκανε ο Εθνικός που νίκησε με 12-10 τον ΝΟ Ρεθύμνου μετά και την ήττα της Γλυφάδας. Η ομάδα της Κρήτης ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 6-3 βάζοντας τις βάσεις για μία σημαντική νίκη. Στην επανάληψη όμως ο Εθνικός ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε αρχικά να μειώσει σε 9-7 και στο τέλος με επί μέρους 5-1 στο τέταρτο οκτάλεπτο να πάρει την νίκη. Πρώτη σκόρερ για τον Εθνικό ήταν η Αποστολίδου με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Φραγκιουδάκη 3, Κατσίμπρη 2, Βάσιλα 1, Μπίσμπα 1, Κούβδου 1. Για τον ΝΟ Ρεθύμνου σκόραραν οι Καριπίδου 4, Μαυρέλου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σαφέτη 1, Φαρμάκη 1.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ - ΓΛΥΦΑΔΑ 12-7

Την δεύτερη νίκη της στον όμιλο πέτυχε η ΝΕ Πατρών με 12-7 και χάρισε στον Εθνικό την πρώτη θέση στον όμιλο ανέξάρτητα με τα αποτελέσματα της Κυριακής (12/2). Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου στα παιχνίδια που γίνονται στην Πάτρα δείχνει ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο και διεκδικεί με αξιώσεις την δεύτερη θέση. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 3-3 αλλά στην συνέχεια η ΝΕ Πατρών πήρε τα ηνία του ματς. Στο τρίτο οκτάλεπτο προηγήθηκε με 8-5 και στην τελευταία περίοδο αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Μανέτα με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Τσιμάρα 3, Μπαλάτσα 2, Κουτέλη 1, Λυκοθανάση 1. Για την Γλυφάδα σκόραραν οι Ελληνιάδη 2, Κόλλια 2, Λούδη 1, Γρηγοροπούλου 1, Παπαναστασίου 1.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 10-7

Νικητής στην σειρά των θέσεων 7-8 στην Α1 των Γυναικών αναδείχτηκε ο Τρίτωνας Αμαρουσίου ο οποίος στον τρίτο αγώνα επικράτησε του Ηλυσιακού με 10-7. Η ομάδα του Γιώργου Ιντζέ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και προηγήθηκε με 5-3 στο ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ηλυσιακός αντέδρασε και ισοφάρισε 5-5 αλλά στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχες με ένα επί μέρους 5-2 έφτασαν στην νίκη. Τα γκολ για τον Τρίτωνα Αμαρουσίου που θα ξεκινήσει τον δεύτερο όμιλο της Γ' φάσης με ένα βαθμό τα πέτυχαν οι Μουλάκη 3, Χατζηκυριακάκη 3, Δημητροκάλη 3, Τζελέπη 1. Για τον Ηλυσιακό σκόραραν οι Χαραλαμπίδου 2, Παπαδήμου 2, Σαμαρά 1, Γούση 1, Παντελίδου 1.