Με Ζλάταν το Λιγκ Καπ η Γιουνάιτεντ

Οι παίκτες της Γιουνάιτεντ σηκώνουν το Λιγκ Καπ
Στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέληξε ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στην Αγγλία με τους «κόκκινους διάβολους» να σηκώνουν το Λιγκ Καπ.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο επικράτησε μετά από έναν συναρπαστικό τελικό της Σαουθάμπτον με 3-2 και πρόσθεσε ένα ακόμα τρόπαιο στην πλούσια συλλογή της. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Ο Σουηδός σταρ πέτυχε δύο γκολ με το δεύτερο να είναι το νικητήριο για την ομάδα του στο 87'. Η Γιουνάιτεντ που έπαιζε με τον αέρα του φαβορί μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ με τον Ιμπραΐμοβιτς στο 19' και διπλασίασε τα τέρματα της με τον Λίνγκαρντ στο 34'. Ενώ όλα έδειχναν ότι ο νικητής δύσκολα θα άλλαζε μέσα σε λίγα λεπτά ήρθαν τα πάνω κάτω. Οι «άγιοι» βρήκαν δύο γκολ με τον Γκαμπιαντίνι το πρώτο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και το δεύτερο στο 48' και ο τελικός άρχισε και πάλι από την αρχή. Μάλιστα η Σαουθάμπτον θα μπορούσε να έχει βάλει κι άλλο γκολ όμως στο τέλος μίλησε η κλάση του Ιμπραΐμοβιτς.

Μάντσεστερ Γ.: Ντε Χέα, Βαλέντσια, Μπέιλι, Σμόλινγκ, Ρόχο, Ερέρα, Πογκμπά, Μάτα (46' Κάρικ), Λίνγκαρντ (77' Ράσφορντ), Μαρσιάλ (90' Φελαϊνί), Ιμπραΐμοβιτς

Σαουθάμπτον: Φόρστερ, Σοάρες, Στέφενς, Γιοσίντα, Μπέρτραντ, Γουόρντ-Πράουζ, Ρομέου, Ντέιβις (90' Ροντρίγκεζ), Ρέντμοντ, Τάντιτς (77' Μπουφάλ), Γκαμπιαντίνι (83' Λονγκ)