Μεγάλη νίκη της εθνικής μας

Φάση από τον αγώνα της Ελλάδας με την Κροατία
Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η εθνική μας κόντρα στην αργυρή Ολυμπιονίκη του Ρίο Κροατία για το Γουόρλντ Λιγκ.

ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ

ΕΛΛΑΔΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ 10-8

Η ελληνική ομάδα στο πόλο είναι ανάμεσα στις κορυφαίες στον κόσμο και νίκες σαν αυτή κόντρα στην πολύ ισχυρή ομάδα της Κροατίας με 10-8 το επιβεβαιώνουν. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε την τρίτη νίκη του σε τέσσερις αγώνες του ομίλου του Γουόρλντ Λιγκ και ισοβαθμεί στην κορυφή μαζί με την Κροατία. Πάντως οι Κροάτες έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας αφού στην Ριέκα είχαν επικρατήσει με 11-6. Στον αγώνα που έγινε στον Πειραιά η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 5-4. Όμως στο τρίτο οκτάλεπτο η ελληνική ομάδα με επί μέρους σκορ 3-1 προηγήθηκε με 7-6 και μπόρεσε να φτάσει στην σπουδαία αυτή νίκη. Τα γκολ για την εθνική μας πέτυχαν οι Καπότσης 2, Μουρίκης 2, Βλαχόπουλος 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Κολόμβος 1, Γούνας 1. Για την Κροατία σκόραραν οι Σούκνο 5, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 1, Μπούσλιε 1.