Μόνο η Ρόμα στο κυνήγι της Γιουβέντους

Ο Ράτζα Ναϊνγκολάν οδήγησε την Ρόμα σε νίκη επί της Ίντερ
Η Ρόμα είναι η μόνη ομάδα που συνεχίζει να είναι στο κυνήγι της Γιουβέντους αφού πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο.

Οι «τζιαλορόσι» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράτζα Ναϊνγκολάν που έβαλε δύο γκολ επικράτησε της Ίντερ με 3-1 και ξέφυγε κατά πέντε βαθμούς από την τρίτη Νάπολι. Από την άλλη η ομάδα του Μιλάνου έχασε την ευκαιρία να πιάσει στην τέταρτη θέση την Αταλάντα. Οι Ρωμαίοι με τα γκολ του Ναϊνγκολάν να έρχονται στο ξεκίνημα τόσο του πρώτου όσο και του δεύτερου ημιχρόνου πήραν τον έλεγχο του αγώνα και δεν τον έχασαν ούτε όταν μείωσαν οι γηπεδούχοι με τον Ικάρντι αφού λίγο αργότερα ο Μπελότι έδωσε και πάλι αέρα δύο γκολ στην Ρόμα

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας με νίκες συνέχισαν η Λάτσιο που επικράτησε με 1-0 της Ουντινέζε με γκολ του Ιμόμπιλε από πέναλτι και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Με το ίδιο σκορ πέρασε και η Μίλαν από την έδρα της Σασουόλο με εύστοχο πέναλτι του Μπάκα. Οι «ροσονέρι» με τους τρεις βαθμούς που πήραν έφτασαν στον ένα βαθμό από την Ίντερ. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε η Τζένοα την Μπολόνια με 1-1 ενώ στο τέλος πήρε τον βαθμό και η άλλη ομάδα της Γένοβας η Σαμπντόρια που ισοφάρισε σε 1-1 την Παλέρμο. Στην δωδέκατη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Κάλιαρι η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά επικράτησε της Κροτόνε με 2-1. Τέλος η Κιέβο επικράτησε με 2-0 της ουραγού Πεσκάρα και έπιασε την Σαμπντόρια στην βαθμολογία.

Παλέρμο - Σαμπντόρια 1-1
(31' πεν. Νεστορόφσκι - 90' Κουαλιαρέλα)

Τζένοα - Μπολόνια 1-1