Μπήκε στα πλέι οφ η Γλυφάδα

Τα κορίτσια της Γλυφάδας πήραν μία σπουδαία νίκη
Γλυφάδα και Εθνικός είναι τελικά οι ομάδες που θα βρεθούν στον όμιλο των πλέι οφ στην Α1 των Γυναικών ενώ ΝΕ Πατρών και ΝΟ Ρεθύμνου σε αυτόν των πλέι άουτ.

ΘΕΣΕΙΣ 3-6

ΓΛΎΦΑΔΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ 14-13

Την δεύτερη θέση στον όμιλο εξασφάλισε η Γλυφάδα η οποία νίκησε τον σίγουρα πρώτο Εθνικό με 14-13 σε ένα συναρπαστικό ματς με πολλά γκολ. Η ομάδα του Τάσου Πιρπιρή που έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο αφού αν δεν νικούσε κινδύνευε σοβαρά να πάει στα πλέι άουτ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο 4-2 και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 10-7. Στο τρίτο οκτάλεπτο ο αδιάφορος βαθμολογικά Εθνικός μείωσε σε 12-11 και το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι αλλά στο τέλος η Γλυφάδα κράτησε αυτό το γκολ της διαφοράς και πήρε την νίκη. Πρώτη σκόρερ για την Γλυφάδα ήταν η Λούδη με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Ελληνιάδη 3, Α. Παπαναστασίου 3, Νιαρχάκου 2, Κόλλια 1, Δ. Παπαναστασίου 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Βάσιλα 4, Αποστολίδου 3, Φραγκιουδάκη 3, Μπίσμπα 2, Κούβδου 1.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 11-9

Με πλεονέκτημα θα μπει στον όμιλο των πλέι άουτ ο ΝΟ Ρεθύμνου που επικράτησε στον τελευταίο αγώνα της Β' φάσης την ΝΕ Πατρών με 11-9. Έτσι η ομάδα της Πάτρας που πριν την τελευταία αγωνιστική διεκδικούσε την δεύτερη θέση τελικά τερμάτισε στην τέταρτη θέση. Το Ρέθυμνο κατάφερε να προηγηθεί με 6-5 στο ημίχρονο και με 10-7 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου χτίζοντας μία διαφορά που δεν μπόρεσε να ανατραπεί στην τελευταία περίοδο. Πρώτη σκόρερ για την Ηρώ Καριπίδου με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Φαρμάκη 2, Μ. Καριπίδου 2, Μυριοκεφαλιτάλη 2, Μαυρέλλου 1, Σολανάκη 1. Για την ΝΕ Πατρών σκόραραν οι Μανέτα 5, Μπαλάτσα 2, Τσιμάρα 1, Λυκοθανάση 1.