Νίκη Ευρώπης στο ντέρμπι

Οι παίκτες της Σεντ Ετιέν πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη
Στο ντέρμπι του Ροδανού η Σεντ Ετιέν φτιάχνει την δική της παράδοση αφού πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της κόντρα στην Λιόν.

Οι «στεφανουά» επικράτησαν με 2-0 χάρη στα γκολ που πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο ο Μονέ-Πακέ και ο Χαμουμά. Τα δύο αυτά γκολ ήταν αρκετά για να δώσουν την πολύ μεγάλη νίκη στην Σεντ Ετιέν. Η Λιόν στην επανάληψη έχασε πολλές ευκαιρίες για να ξαναμπεί στο ματς αλλά δεν τα κατάφερε αφού είχε απέναντι της και τον πολύ καλό τερματοφύλακα των γηπεδούχων τον Μουλέν. Με την νίκη της Σεντ Ετιέν άναψε ξανά η μάχη για την τέταρτη θέση αφού πλέον τις δύο ομάδες τις χωρίζει μόνο ένας βαθμός. Στα αρνητικά η ένταση και οι τρεις αποβολές δύο για την Λιόν και μία για την Σεντ Ετιέν στις καθυστερήσεις. Στα άλλα ματς της ημέρας η Τουλούζ βάζοντας τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 4-0 της Ανζέρ ενώ η Νανσί πέρασε με 2-0 από την έδρα της Ναντ.

Τουλούζ - Ανζέρ 4-0
(47' Ντελόρ, 56' πεν. Μπρεϊθγουέιτ, 69' Τρέχο, 89' Τοϊβόνεν)

Ναντ - Νανσί 0-2