Νίκη με πολλά ερωτηματικά

Ο Λιονέλ Μέσι ήταν ο σκόρερ της Μπαρτσελόνα
Στο ποδόσφαιρο το ζητούμενο είναι σίγουρα η νίκη αλλά κάποιες φορές ακόμα κι αυτή δεν είναι αρκετή σε μία ομάδα όταν βρίσκεται σε αγωνιστική κρίση.

Η Μπαρτσελόνα λοιπόν έκανε το καθήκον της έστω και δύσκολα κόντρα στην νεοφώτιστη Λεγκανιές και πήρε την νίκη με 2-1 με δύο γκολ του Μέσι. Μάλιστα το δεύτερο προήλθε από αμφισβητούμενο πέναλτι. Ωστόσο αυτή η νίκη δεν είναι ικανή να απαλύνει τις πληγές των Καταλανών από τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα και κυρίως από την συντριβή από την Παρί Σεν Ζερμέν στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε σε καμία περίπτωση δεν πείθει με την απόδοση της και έχει προβληματίσει τα εκατομμύρια των φίλων της σε ολόκληρο τον κόσμο. Από την άλλη η Λεγκανιές στάθηκε σαν ίσος προς ίσο μέσα στο «Καμπ Νου» και θα μπορούσε να φύγει με κάτι περισσότερο από μία καλή παρουσία.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Βαλένθια θύμισε παλιές καλές εποχές και νίκησε με 2-0 την Μπιλμπάο παίρνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού. Με την νίκη τους αυτή οι «νυχτερίδες» ανέβηκαν στην 15η θέση της βαθμολογίας και πλέον απέχουν 7 βαθμούς από τον υποβιβασμό. Στις καθυστερήσεις η Βιγιαρεάλ με γκολ του Καστιγιέχο πέρασε με 1-0 από την έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ και δεν επέτρεψε στους Βάσκους να πλησιάσουν στον ένα βαθμό την Ατλέτικο. Μαδρίτης. Τέλος στις νίκες επέστρεψε η Θέλτα η οποία δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην ουραγό Οσασούνα νικώντας την με 3-0.

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Βιγιαρεάλ 0-1