Πέρασαν από την Βουδαπέστη οι «ερυθρόλευκοι»
Την πολύ μεγάλη του αξία έδειξε για μία ακόμα φορά ο Ολυμπιακός που πέρασε νικηφόρα από την Ουγγαρία και έκανε ένα πολύ μεγάλο βήμα για την πρωτιά στον όμιλο.

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ

ΟΡΒΟΣΙ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-8

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από την Βουδαπέστη ο Ολυμπιακός καθώς νίκησε με 8-7 την Ορβόσι και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου του. Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο με 4-1 και με 6-3 στο ημίχρονο βάζοντας τις βάσεις για μία πολύ μεγάλη νίκη. Ακολούθησε όμως ένα κακό τρίτο οκτάλεπτο όπου οι Ούγγροι μείωσαν σε 6-5 και μπήκαν ξανά στο ματς ισοφαρίζοντας μάλιστα 6-6 στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Τα δύο γκολ του Γενηδουνιά έδωσαν και πάλι αέρα στους «ερυθρόλευκους» που κράτησαν την νίκη μέχρι το τέλος. Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Μυλωνάκης 1, Μπούσλιε 1, Ντόσκας 1, Μουρίκης 1. Για την Ορβόσι σκόραραν οι Ζαλάνκι 3, Μπργκούλιαν 1, Μπάτορι 1, Σέμαν 1, Γκορ-Νάγκι 1.

Στην πρεμιέρα της τρίτης φάσης του πρωταθλήματος στην Α1 Γυναικών τα φαβορί έφτασαν χωρίς πολλά προβλήματα στην νίκη

ΟΜΙΛΟΣ 1-4

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-18

Κανένα πρόβλημα δεν είχε ο Ολυμπιακός κόντρα στον συντοπίτη Εθνικό τον οποίο και συνέτριψε με 18-3. Οι πρωταθλήτριες φρόντισαν από το ξεκίνημα του αγώνα να δείξουν ποια ομάδα είναι καλύτερη και προηγήθηκαν με 5-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 10-2 στο ημίχρονο. Ο Εθνικός από την άλλη δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αντιπάλου του και περιοριστηκε όπως ήταν αναμενόμενο σε ρόλο κομπάρσου. Τα γκολ για τον Ολυμπιακό τα πέτυχαν οι Ε. Πλευρίτου 4, Μπιανκόνι 4, Ασημάκη 3, Μ. Πλευρίτου 3, Αβραμίδου 2, Έμολο 2. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Βάσιλα 1, Μπίσμπα 1, Κούβδου 1.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΓΛΥΦΑΔΑ 14-4

Πολύ εύκολη νίκη πήρε και η Βουλιαγμένη η οποία επικράτησε της Γλυφάδας με 14-4 στο κολυμβητήριο του Λαιμού. Η ομάδα της Αλεξίας Καμένου ήταν το φαβορί και το απέδειξε μέσα στην πισίνα. Στο πρώτο οκτάλεπτο το σκορ ήταν στο 4-0 και στο τέλος του ημιχρόνου είχε φτάσει στο 8-2. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο μέρος όπου η Βουλιαγμένη συνέχισε να κυριαρχεί ενώ στο τέταρτο οι γηπεδούχες έριξαν λίγο τον ρυθμό τους. Πρώτη σκόρερ για την Βουλιαγμένη ήταν η Χυδηριώτη με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Πρωτόπαππα 2, Ξενάκη 2, Σελετοπούλου 2, Κοντογιάννη 2, Πάτρα 1, Διαμαντοπούλου 1, Κοκκινάκη 1. Για την Γλυφάδα σκόραραν οι Τερεζάκη 2, Παπαναστασίου 2.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ - ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 5-13

Στον όμιλο των πλέι άουτ ο ΝΟ Ρεθύμνου ξεκίνησε με μία εύκολη νίκη επί του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 13-5 εκτός έδρας. Η ομάδα της Κρήτης φρόντισε από το πρώτο ημίχρονο να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και να μην αφήσει περιθώρια στις γηπεδούχες. Στο πρώτο οκτάλεπτο το σκορ ήταν 4-1 για το Ρέθυμνο και στο ημίχρονο είχε γίνει 6-1. Από εκείνο το σημείο το ματς είχε κριθεί στην ουσία και ο Τρίτωνας το μόνο που κατάφερε ήταν να φανεί ανταγωνιστικός μόνο στο τρίτο οκτάλεπτο όπου το επί μέρους σκορ ήταν 3-3. Τα γκολ για τον ΝΟ Ρεθύμνου τα πέτχυαν οι Σαφέτη 3, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Β. Καρυπίδου 3, Σολανάκη 2, Φαρμάκη 1, Σ. Καρυπίδου 1. Για τον Τρίτωνα σκόραραν οι Τζελέπη 2, Χατζηκυριακάκη 1, Δημητροκάλη 1, Κουζούνα 1.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 8-12

Πέρασε από το Ιλίσιο η ΝΕ Πατρών νικώντας τον Ηλυσιακό με 12-8 παίρνοντας την διαφορά στο τελευταίο οκτάλεπτο. Μέχρι τότε το ματς ήταν ντέρμπι με τις γηπεδούχες μάλιστα να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο με 4-3 το οποίο κράτησαν και στο τρίτο οκτάλεπτο (6-5). Στην τελευταία περίοδο όμως η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου πάτησε γκάζι και με επί μέρους σκορ 7-2 έφτασε στην νίκη. Πρώτη σκόρερ για την ΝΕ Πατρών ήταν η Μανέτα με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Πασσά 2, Μπιτσάκου 2, Ανδρουτσέλη 1, Τσιμάρα 1, Μπαλάτσα 1, Κουτέλη 1, Λυκοθανάση 1. Για τον Ηλυσιακό σκόραραν οι Χαραλαμπίδου 3, Σαμαρά 1, Λαμπρινούκα 1, Γρηγοριάδη 1, Λυμπεροπούλου 1, Παπαδάκη 1.