Φάση από τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό
Ο Ολυμπιακός πέρασε και από την Πυλαία νικώντας στο ντέρμπι τον ΠΑΟΚ παρά τις πολλές απουσίες που είχε.

VOLLEY LEAGUE

ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3

Οι Πειραιώτες που παρατάχθηκαν χωρίς τους Αγκάμεζ, Νταφ και Φιλίποφ επικράτησαν με 3-2 (25-20, 19-25, 25-19, 17-25, 14-16) και πλέον πολύ δύσκολα θα χάσουν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Οι δύο ομάδες στα τέσσερα πρώτα σετ κυριάρχησαν η κάθε μία στα σετ που κατέκτησε ενώ μάχη έγινε στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός με αποτελεσματική επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 13-10 όμως ένα σερί 3-0 του ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσια και χρειάστηκε η παράταση για να κριθεί ο νικητής που ήταν ο Ολυμπιακός μετά από μια άστοχη επίθεση του Στάροβιτς ο οποίος στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά τον ΠΑΟΚ. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είχε μερικές πολύ όμορφες φάσεις αλλά και ένταση κυρίως μετά από κάποιες εσφαλμένες αποφάσεις του διαιτητή. Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Νίκος Ζουπάνης που δεν άφησε να φανεί το κενό του Αγκάμεζ πετυχαίνοντας 19 πόντους και ακολούθησε ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς με 17. Για τον ΠΑΟΚ ο Σάσα Στάροβιτς είχε 23 πόντους.