Νίκη τετράδας ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Οι παίκτες του Εθνικού πανηγύρισαν μέσα στην Σύρο
Με νίκες των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Volley League με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και τον Ηρακλή Χαλκίδας να είναι οι κερδισμένοι.

VOLLEY LEAGUE

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 1-3

Πολύ μεγάλη νίκη που τον φέρνει κοντά στην τετράδα πέτυχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης οποίος πέρασε από την Ερμούπολη επικρατώντας του Φοίνικα Σύρου με 3-1 (25-18, 18-25, 19-25, 23-25). Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν 8-2 όμως ο Φοίνικας αντέδρασε και με όπλο το μπλοκ (6 στο σετ) το γύρισε. Η συνέχεια όμως ανήκε στην ομάδα του Σάκη Μουστακίδη με τους Εβρίτες να κερδίζουν την μάχη του φιλέ (20 μπλοκ ο Εθνικός) πήρε τον έλεγχο του ματς και έφτασε στην ανατροπή. Στα τρία σετ που ακολούθησαν ο Εθνικός έπαιρνε από την αρχή το προβάδισμα και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν κάτι καλό. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νίκος Παλέντζας με 27 πόντους και ακολούθησε ο Κάσσανδρος Στίγγας με 14. Για τον Φοίνικα Σύρου ο Μίλια Μρντακ είχε 14 πόντους.

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 2-3

Μία νίκη που τον μεταρέπει σε μεγάλο φαβορί για την ένατη θέση πήρε ο Ηρακλής Χαλκίδας που πέρασε από το «Ζηρίνειο» νικώντας την Κηφισιά με 3-2 (25-22, 19-25, 25-19, 28-30, 12-15) και ήρε δύο πολύτιμους βαθμούς. Από την άλλη η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έχασε έδαφος στην μάχη για την τέταρτη θέση. Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι με την Κηφισιά να προηγείται με 1-0 και με 2-1 αλλά τον Ηρακλή Χαλκίδας να ισοφαρίζει και να οδηγεί το ματς στο τάι μπρέικ. Μεγάλη μάχη έγινε στο τέταρτο σετ όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 21-15 όμως η Κηφισιά ανέβασε στροφές και έφτασε στο 24-24 όμως στην παράταση ο Ηρακλής κατάφερε να φτάσει στην νίκη και να στείλει το ματς σε πέμπτο σετ. Εκεί η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση πήρε από την αρχή το προβάδισμα και έφτασε στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή Χαλκίδας ήταν ο Χένρι Ομάρ Τάπια με 28 πόντους και ακολούθησε ο Κίριλο Κλότσκο με 21. Για την Κηφισιά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ είχε 22 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΟΚ 1-3

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και επικράτησε του μαχητικού Ηρακλή με 3-1 (17-25, 25-27, 26-24, 21-25) και περιμένει στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για να τον πλησιάσει στον ένα βαθμό. Το παιχνίδι με εξαίρεση το πρώτο σετ το οποίο ο ΠΑΟΚ το πήρε πολύ εύκολα ήταν ντέρμπι. Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής κατάφερε να γυρίσει από το 12-16 και από το 18-21 αλλά τελικά το έχασε στην παράταση. Στο τρίτο χρειάστηκαν επίσης οι έξτρα πόντοι αλλά αυτή την φορά ήταν ο Ηρακλής που εξασφάλισε πρώτος την μίνιμουμ διαφορά των δύο πόντων. Η προσπάθεια του «γηραιού» για ανατροπή όμως έμεινε ημιτελής αφού στο τέταρτο σετ ο «δικέφαλος του βορρά» πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν το έχασε μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Σάσα Στάροβιτς με 20 πόντους και ακολούθησε ο Σωτήρης Σωτηρίου με 17. Για τον Ηρακλή ο Χρήστος Στεφανίδης που δεν ξεκίνησε είχε 15 πόντους.

12.Ορεστιάδα 4

Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Παμβοχαϊκός, Κύζικος Νέας Περάμου, Παναχαϊκή και Ορεστιάδα έχουν από ένα ματς λιγότερο.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ - ΑΡΗΣ 3-1

Στο ντέρμπι της τετράδας ο ΑΟ Θήρας εκμεταλλεύτηκε την δύναμη της έδρας του και επικράτησε του Άρη με 3-1 (22-25, 25-17, 25-18, 25-23) και τον ξεπέρασε στην βαθμολογία. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου που είχε βρεθεί σε αγωνιστική κρίση τελευταία δεν ξεκίνησε καλά το ματς και ο Άρης πήρε το πρώτο σετ. Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχες ανέβαζαν συνεχώς την απόδοση τους και έφτασαν στην ανατροπή. Με πίεση από την τελική γραμμή ο ΑΟ Θήρας πήρε εύκολα τόσο το δεύτερο όσο και το τρίτο σετ και προηγήθηκε με 2-1. Στο τέταρτο σετ ο Άρης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-11 κατάφερε να μειώσει στον πόντο (20-19) όμως αυτή η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια καθώς η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε με 24-21 και παρά την νέα προσπάθεια των φιλοξενούμενων να φτάσουν στην ισοφάριση ο ΑΟ Θήρας πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 3-0

Λίγες μέρες μετά την νίκη του στο Βέλγιο κόντρα στην Αστερίξ ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την Ηλιούπολη και παίζοντας σοβαρά έφτασε σε μία άνετη νίκη με 3-0 (25-21, 25-21, 25-13) και έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν την υποδοχή της Ηλιούπολης και κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο αν και οι φιλοξενούμενες ήταν αρκετά ανταγωνιστικές στο πρώτο και στο δεύτερο σετ. Αντίθετα στο τρίτο ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο του και έφτασε σε μία πολύ άνετη επικράτηση. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Σάσκια Χίππε με 20 πόντους και ακολούθησαν η Άνα Λαζάρεβιτς και η Ζένια Τσίμα με 10. Για την Ηλιούπολη η Άννα Σπανού είχε 14 πόντους.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-3

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε και πάλι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη επικράτησε εκτός έδρας του Μαρκόπουλου με 3-1 (25-20, 14-25, 14-15, 13-25). Στο ξεκίνημα το Μαρκόπουλο κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του και να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ βάζοντας δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινες όμως μπροστά στο φάσμα μιας νέας βαθμολογικής απώλειας ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και κατέκτησαν τα άλλα τρία σετ και μάλιστα δια περιπάτου. Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Γιάνα Φρανσίσκα Πολ με 24 πόντους και ακολούθησε η Κάιλα Ρίτσι με 16. Για το Μαρκόπουλο καμία δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ - ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ 3-0

Ζωντανοί στο όνειρο της τετράδας παραμένουν οι Μακεδόνες Αξιού που επικράτησαν εντός έδρας της Θέτιδας Βούλας με 3-0 (25-18, 25-14, 25-22) και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση μετά την νίκη του ΑΟ Θήρας επί του Άρη. Η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και πήρε τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο σετ με μεγάλη άνεση. Η Θέτιδα που δίνει την δική της μάχη για την παραμονή δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και μόνο στο τρίτο σετ φάνηκε πιο ανταγωνιστική. Η ομάδα του Σούλη Τουρσούγκα προηγήθηκε με 11-9 αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα αυτό και οι Μακεδόνες με πίεση από το σερβίς πήραν τα ηνία του ματς και έφτασαν στην νίκη.

ΑΕΚ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 1-3

Ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία έκανε ο Αίας Ευόσμου που νίκησε στην έδρα της ουραγού και ήδη υποβιβασμένης ΑΕΚ με 3-1 (20-25, 8-25, 25-19, 17-25) και πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς. Η ομάδα του Ηλία Ζωλοσταθιάδη πήρε εύκολα το πρώτο σετ ενώ στο δεύτερο έκανε περίπατο αφού η ΑΕΚ δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα. Η πολύ μεγάλη διαφορά στο δεύτερο σετ είχε σαν αποτέλεσμα στο τρίτο οι φιλοξενούμενες να μπουν χαλαρά και η ΑΕΚ να καταφέρει να μειώσει σε 2-1. Αυτό όμως ήταν το μοναδικό που κατάφεραν οι γηπεδούχες αφού ο Αίαντας δεν είχε διάθεση για άλλες παραχωρήσεις και έφτασε εύκολα στο τελικό 3-1.