Νίκη της Μίλαν που στοχεύει Ευρώπη

Ο Ντελοφέου (αριστερά) πέτυχε το νικητήριο γκολ της Μίλαν
Η Μίλαν ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής στο Καμπιονάτο καθώς έκαμψε την αντίσταση της Φιορεντίνα.

Οι δύο ομάδες που φέτος δεν τα πάνε και τόσο καλά ήθελαν την νίκη για να πλησιάσουν στις θέσεις που οδηγούν την Ευρώπη και αυτή που τα κατάφερε ήταν η Μίλαν που επικράτησε με 2-1. Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με την Μίλαν να ανοίγει το σκορ με τον Κούτσκα, την Φιορεντίνα να ισοφαρίζει με τον Κάλινιτς και ο Ντελοφέου να δίνει στους «ροσονέρι» και πάλι το προβάδισμα που έμελλε να είναι και καθοριστικό. Στο δεύτερο ημίχρονο η Φιορεντίνα ήταν καλύτερη και πίεσε για να φτάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Έτσι η Μίλαν παρέμεινε στην έβδομη θέση ξεφεύγοντας μάλιστα κατά τέσσερις βαθμούς της αντιπάλου της που είναι στην όγδοη.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Ρόμα μετά την τεσσάρα στην Βιγιαρεάλ έριξε άλλη μία στην Τορίνο την οποία νίκησε με 4-1 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση πίσω από την Γιουβέντους. Από κοντά και η Νάπολι η οποία πέρασε με 3-1 από την έδρα της Κιέβο. Οι δύο αυτές ομάδες θα δώσουν την μάχη τους για την δεύτερη θέση που οδηγεί σε απ' ευθείας συμμετοχή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Στην τέταρτη θέση ανέβηκε η Ίντερ που επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Μπολόνια. Εκτός έδρας νίκη και για την Σασουόλο που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Ουνινέζε, ενώ χωρίς νικητή έληξε ο αγώνας της Σαμπντόρια με την Κάλιαρι. Τέλος η ουραγός Πεσκάρα έκανε το καλύτερο της παιχνίδι και διέσυρε την Τζένοα με 5-0.

Μπολόνια - Ίντερ 0-1