Νικητής στο ντέρμπι ο Διομήδης Άργους

Φάση από τον αγώνα του Διομήδη Άργους με τον ΠΑΟΚ
Με τα παιχνίδια της 15ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Handball Premier με τον Διομήδη Άργους να παίρνει ένα ακόμα ντέρμπι.

HANDBALL PREMIER

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΠΑΟΚ 19-18

Την δέκατη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Διομήδης Άργους ο οποίος επικράτησε στο ντέρμπι του ΠΑΟΚ με 19-18 και στην ουσία έμεινε μόνος στο κυνήγι του πρωτοπόρου ΙΕΚ Ξυνή. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια κατάφερε να έχει το πάνω χέρι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Στο ημίχρονο οι «λύκοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 11-8 και στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει αλλά πέρα από αυτό δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Σε γενικές γραμμές πάντως ο αγώνας είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι αφού υπήρχαν σκληρές μονομαχίες αλλά και μικροεντάσεις στην διάρκεια του. Πρώτος σκόρερ για τον Διομήδη Άργους ήταν ο Μισαηλίδης με 6 γκολ ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Βεσελίνοβιτς σκόραρε 5 φορές.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 28-26

Σκούρα τα βρήκε το ΙΕΚ Ξυνή κόντρα στον μαχητικό Αερωπό Έδεσσας αλλά στο τέλος πήρε την νίκη με 28-26 και διατήρησε την διαφορά των τεσσάρων βαθμών από τον δεύτερο Διομήδη Άργους. Η ομάδα της Νέας Ιωνίας στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ αφού ο Αερωπός προηγήθηκε και με 9-4 για να λήξει το πρώτο μέρος με 11-10 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη πέρασαν μπροστά στο σκορ και έφτασαν την διαφορά και στο +4 (21-17 και 25-21). Ο Αερωπός προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αλβανός με 8 γκολ ενώ για τον Αερωπό 7 γκολ είχε ο Δούγιας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 25-13

Πολύ εύκολη νίκη πήρε ο Φίλιππος Βέροιας επί του Φοίβου Συκεών με 25-13 και πρόσθεσε άλλους δύο βαθμούς στο ενεργητικό του. Οι πρωταθλητές ήταν καλύτεροι από το πρώτο λεπτό του αγώνα και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να αμφισβητήσουν την κυριαρχία τους σε κανένα σημείο του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος ήταν μπροστά στο σκορ με 8-6 αλλά εκεί που εκτοξεύτηκε η διαφορά ήταν στην επανάληψη. Οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη θωράκισαν την άμυνα τους και η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει με γεωμετρική πρόοδο. Πρώτος σκόρερ για τον Φίλιππο Βέροιας ήταν ο Παπαδόπουλος που πέτυχε 7 γκολ. Για τον Φοίβο ο Τσαμεσίδης σκόραρε 4 φορές.

ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 24-22

Σημαντική νίκη πήρε το Σεριφάτο Αιγίου που επικράτησε του ουραγού Άρη Νικαίας και έκανε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι δυσκολαεύτηκαν αρκετά από τον πολύ ανταγωνιστικό Άρη που προσπάθησε για τους πρώτους του βαθμούς αλλά και πάλι έφυγε με άδεια χέρια από το γήπεδο. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 6-4 όμως στην ανάπαυλα το Σεριφάτο είχε γυρίσει το ματς και ήταν μπροστά με 12-8. Οι παίκτες του Τάκη Μελετάκου δεν το έβαλαν κάτω και στην επανάληψη ξαναπήραν το προβάδισμα με 19-18 αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να το κρατήσουν. Πρώτοι σκόρερ για το Σεριφάτο ήταν ο Νομικός, ο Φάμπατς και ο Στούμπης με 5 γκολ ο καθένας. Για τον Άρη Νικαίας ο Τούτσης και ο Γραμματικόπουλος είχαν κι αυτοί από 5 γκολ.

12.Άρης Νικαίας 0

Δούκας, ΑΕΚ, Πανελλήνιος και Πυλαία έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Μία εβδομάδα πριν το Final-4 του Κυπέλλου που θα γίνει στο Καματερό συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α1 των Γυναικών με την 12η αγωνιστική.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΑΜΥΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ 24-13

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η Νέα Ιωνία επιβλήθηκε του Αμύντα Αμυνταίου και παρέμεινε μόνη πρώτη και αήττητη στην βαθμολογία. Οι πρωταθλήτριες μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο πήραν τα ηνία του αγώνα και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ με 12-4. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη με την Νέα Ιωνία να έχει σταθερά την διαφορά κοντά στα δέκα γκολ μέχρι το τελικό 24-13 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ. Πρώτη σκόρερ για την Νέα Ιωνία ήταν η Παπά με 6 γκολ ενώ για τον Αμύντα η Τσιομπάνου πέτυχε 8 γκολ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 27-21

Μόνη στην δεύτερη θέση έστω και προσωρινά ανέβηκε η Αναγέννηση Άρτας η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο του Παναιτωλικού νικώντας με 27-21. Η ομάδα της Ηπείρου η οποία προετοιμάζεται για την τελική φάση του Κυπέλλου επέβαλε τον ρυθμό της από τα μισά του πρώτου μέρους και στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 16-9. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Παναιτωλικό έκανε μια προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς και μείωσε σε 16-12 και 18-15 λίγο αργότερα αλλά οι γηπεδούχες δεν αιφνιδιάστηκαν και πήραν ξανά διαφορά ασφαλείας. Πρώτη σκόρερ για την Αναγέννηση ήταν η Σκάρα με 6 γκολ ενώ για τον Παναιτωλικό η Χατζηπαρασίδου σκόραρε 9 φορές.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 18-17

Πολύ σημαντική νίκη που τον απομακρύνει από την επικίνδυνη ζώνη πέτυχε ο Φιλώτας Φλώρινας που επικράτησε του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών με 18-17. Η ομάδα της Τάνιας Τσουτσουλάκη φρόντισε από το ξεκίνημα του ματς να έχει ένα μικρό προβάδισμα και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 11-9. Στα μισά της επανάληψης οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 15-14 αλλά και πάλι ο Φιλώτας βρήκε τα αποθέματα να γυρίσει το ματς και να πάρει τους δύο πολύτιμους βαθμούς. Από την άλλη ο Μέγας Αλέξανδρος δεν έχασε την τέταρτη θέση αφού οι ομάδες που τον ακολουθούν δεν νίκησαν. Πρώτη σκόρερ για τον Φιλώτα ήταν η Γαλανούδη με 7 γκολ ενώ για τις φιλοξενούμενες η Ανδρίτσου είχε κι εκείνη 5 γκολ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ 17-17

Χωρίς νικητή έληξε ο αγώνας του Φίλιππου Βέροιας με το Πανόραμα που αναδείχτηκαν ισόπαλοι 17-17. Οι φιλοξενούμενες που ήθελαν να πλησιάσουν στην πρώτη τετράδα μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 10-8. Στην επανάληψη η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε να έχει το πάνω χέρι φτάνοντας δέκα λεπτά πριν από το τέλος στο 17-13. Στην συνέχεια όμως ο Φίλιππος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του κατάφερε να μην δεχτεί άλλο γκολ μέχρι το τέλος του αγώνα και σκοράροντας τέσσερις φορές να φτάσει στην ισοφάριση που τον κρατάει σε απόσταση αναπνοής από το Πανόραμα. Πρώτη σκόρερ για τον Φίλιππο ήταν η Παπαδοπούλου με 5 γκολ ενώ για το Πανόραμα η Ποιμενίδου είχε επίσης 5 γκολ.