Οι «δράκοι» καθάρισαν την Σπόρτινγκ

Οι παίκτες της Πόρτο πανηγυρίζουν την νίκη στο ντέρμπι
Η Πόρτο πήρε το ντέρμπι με την Σπόρτινγκ και ο τίτλος στην Πορτογαλία μοιάζει να είναι υπόθεση των «δράκων» και της Μπενφίκα.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Στο μεγάλο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας η Πορτο κατάφερε να επικρατήσει της Σπόρτινγκ με 2-1 και να μείνει ουσιαστικά μόνη της στο κυνήγι της πρωτοπόρου Μπενφίκα. Οι «δράκοι» κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο όπου με δύο γκολ του Βραζιλιάνου Τικίνιο προηγήθηκαν με 2-0. Στην επανάληψη η Σπόρτινγκ αν και είχε την κατοχή το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με τον Ρουίς. Έτσι η Πόρτο είναι η μόνη που απειλεί την Μπενφίκα η οποία ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της ουραγού Νασιονάλ με 3-0 με τον Κώστα Μήτρογλου μάλιστα να πετυχαίνει το τρίτο γκολ της ομάδας του. Τέλος η Μπράγκα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Σπόρτινγκ και έμεινε στο 1-1 με την Εστορίλ και δεν κατάφερε να ανέβει στην τρίτη θέση. Στην βαθμολογία μετά από 20 αγώνες η Μπενφίκα έχει 48 βαθμούς, η Πόρτο 47, η Σπόρτινγκ 38 και η Μπράγκα 37.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους οι πρωτοπόροι του ολλανδικού πρωταθλήματος και η κατάσταση στην κορυφή δεν άλλαξε. Η πρώτη της βαθμολογίας Φέγενορντ βρήκε λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε με 2-0 από την δύσκολη έδρα της Τβέντε. Έτσι η ομάδα του Ρότερνταμ διατήρησε την διαφορά των πέντε βαθμών από τον δεύτερο Άγιαξ. Ο «Αίαντας» από την μεριά του βρήκε κι αυτός την λύση στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε επίσης με 2-0 από την έδρα της εκ των ουραγών Ρόντα. Όσον αφορά την τρίτη μεγάλη ομάδα της Ολλανδίας την Αϊντχόφεν είχε θεωρητικά δύσκολο έργο στο Άλκμααρ κόντρα στην ΑΖ αλλά με δύο γρήγορα γκολ του Βίλεμς επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε στην νίκη με 4-2. Στην τέταρτη θέση ανέβηκε η Ουτρέχτη η οποία νίκησε με 1-0 την Χερενφέιν και την προσπέρασε. Στην βαθμολογία μετά από 21 αγώνες η Φέγενορντ έχει 54 βαθμούς, ο Άγιαξ 49, η Αϊντχόφεν 46 και η Ουτρέχτη 34.

ΒΕΛΓΙΟ

Ένα γκολ του Γιέλε Βόσεν στο 72' ήταν αρκετό για να δώσει στην Κλαμπ Μπριζ την νίκη με 1-0 κόντρα στην Σαρλερουά. Μάλιστα με την νίκη τους αυτή οι Φλαμανδοί αύξησαν την διαφορά τους από την δεύτερη Άντερλεχτ. Οι «μοβ» των Βρυξελλών αν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες έμειναν στο 0-0 στην έδρα της Λόκερεν. Αυτή μάλιστα ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία για την Άντερλεχτ. Την αποτυχία της ομάδας του Ρενέ Βάιλερ πάντως δεν εκμεταλλεύτηκε η Βάρεγκεμ η οποία στο ντέρμπι της αγωνιστικής παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Γκεντ ισοφαρίζοντας μάλιστα ένα λεπτό πριν το τέλος. Έτσι στην τέταρτη θέση ανέβηκε η Οστάνδη η οποία επικράτησε σχετικά εύκολα της Μαλίν με 2-0. Στην βαθμολογία μετά από 25 αγώνες η Κλαμπ Μπριζ έχει 52 βαθμούς, η Άντερλεχτ 49. η Βάρεγκεμ 47 και η Οστάνδη 42.