Πανηγυρική πρόκριση στο Final-6

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν την σπουδαία νίκη επί της Σπαντάου
Την συμμετοχή του στο Final-6 του Τσάμπιονς Λιγκ για δεύτερη στην σειρά χρονιά εξασφάλισε ο Ολυμπιακός μετά την νίκη του επί της Σπαντάου.

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΣΠΑΝΤΑΟΥ 10-8

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ήθελαν την νίκη κόντρα στους Γερμανούς για να σφραγίσουν την πρόκριση τους στην τελική φάση της διοργάνωσης και να διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο. Η νίκη λοιπόν αυτή ήρθε για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου που επικράτησε της Σπαντάου με 10-8 και σφράγισε την πρόκριση και πλέον θα ψάξει και την πρώτη θέση στον όμιλο. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 7-3 στο ημίχρονο. Την διαφορά αυτή των τεσσάρων γκολ οι «ερυθρόλευκοι» την κράτησαν και στο τρίτο οκτάλεπτο όπου το σκορ ήταν 9-5. Μόνο στο τέταρτο χαλάρωσαν κάπως αλλά η Σπαντάου αν και μείωσε στο τελικό 10-8 δεν μπόρεσε να φανεί περισσότερο απειλητική. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Φουντούλης με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Δελακάς 2, Γιάνοβιτς 2, Κολόμβος 1, Εσπανιόλ 1. Για την Σπαντάου σκόραραν οι Τσουκ 2, Μαρζουκί 2, Σονταντιέ 1, Πρόις 1, Ντέντοβιτς 1, Σταμ 1.